Шкотскaта премиерка: Време е за независност на регионот

Прeмиерката на Шкотска Никола Старџен рече дека е „време“ регионот да стане независен, и нагласи дека референдумот за независност на

Read more

Референдумот за регионалната депонија мора да се спроведе

Реакција на Левица – ЛО Свети Николе. Откако минатата седмица Министерството за животна средина и просторно планирање соопшти дека ингеренциите

Read more

Левица поднесе амандман со кој бара референдум во Свети Николе за изградба на регионална депонија

Соопштение на Левица – ЛО Свети Николе. На Седницата на Советот закажана за утре се наоѓа една точка на дневен

Read more

Ленка: Новиот член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Клековски одработувал за Северна

Вчера од страна на ВМРО-ДПМНЕ бешe извршена внатрешна реоргнизација во партијата, по што беа избрани нови 11 членови во раководството.

Read more

Советниците на Левица од Велес бараат референдум за отуѓување на градежни парцели околу езерото Младост

Соопштение на Левица – Локален огранок Велес. Советниците на Левица денес поднесоа барање до претседателот на советот на Општина Велес

Read more

Советниците на Левица бараат референдум за парцелите кај „Холидеј ин“ и истрага за законитоста за оттуѓување на градежно земјиште

Советничката група на Левица во Советот бара дополнување на дневниот ред за Седницата на советот во Општина Центар. Станува збор

Read more

Прогресивци од целиот свет, изгубете се!

Став на Саше Јанчев – Советник од Левица во општина Гевгелија! Секојдневно по медиуми сме бомбардирани со фрази како прогресивни

Read more

Навршија 17 години од неуспешниот референдум за територијална поделба во Македонија

На 7-ми ноември 2004 година, во Република Македонија се одржа референдум за отфрлање на предложената територијална организација на државата. На

Read more

Цуцуловски: Играта продолжува

„ИГРАТА ПРОДОЛЖУВА? После локалните избори, во некои градови (Штип, на пример) новоизбраните советници (од опозицијата) одбиле да го употребуваат/изговорат името

Read more

Цврсто уште од сам старт, Левица од советите

Советниците на Левица низ цела Македонија побараа пренос на седниците на советите ВО ЖИВО, се со цел јавно и транспарентно

Read more

Три години од неуспешниот референдум

„На денешен ден, пред три години, македонскиот мирољубив народ достоинствено се спротистави на предавството организирано од квислиншката власт, локалните скапо

Read more