Наместо конфискација на имот имаме само ослободување на корумпирани функционери

Блупринт групата на граѓански организации за реформи во правосудството нема веќе да учествува во изработката на новиот Кривичен законик (КЗ),

Read more

(Видео) Правосудството инфицирано со кадри на ДУИ, непотизам и корупција – Левица има решение

Претседателот на #Левица проф. д-р Димитар Апасиев во емисијата ,,Аргумент плус’’:  ,,Не е секогаш проблемот во законите, постојат инструменти по кои тие

Read more

Судот одлучи – Застарено е делото на Даравелски за милионска проневера

„Судот донесе своја одлука во која сметаше дека рокот не е поминат, односно дознавањето за пресудата го сметаше во рокот

Read more

Ранет е припадник на затворската полиција при бегство на затвореник осуден за Убиство

Припадник на затворската полиција од КПУ Идризово е ранет доцна синоќа откако нивното возило било пресретнато и нападнато при транспорт

Read more

Довербата во судството – недостижна утопија

Пишува Персида Отовиќ – Стојановска Додека глумат навидум шокирани и загрижени овие од извршната власт, да не мислат дека сме

Read more

Левица: Дали Тупанчевски ќе иницира одговорност за скандалот со правосудните испити

Реакција на Политичката Партија Левица Правосудството, кое треба да биде темел за владеењето на правото во Македонија, е заробено и

Read more

Апасиев: НАТО води кон тоталитаризам и автократија, а не кон демократија

Лидерот на Левица денес на социјалните мрежи објави податок за македонскиот правосуден систем кој делува вознемирувачки за јавноста. Согласно информацијата

Read more

(Видео) Потребно е зајакнување на критериумите за избор на Уставен Судија

Излагање на пратеникот Борислав Крмов за поднесениот предлог – Закон за уставни судии ,,Главната причина за предлагање на овој закон

Read more

Бесрамното правосудство во ‚‚нашата држава‘‘ го уби брат ми по втор пат

Фејсбук статус на Бојан Петровски БЕССРАМНОТО ПРАВОСУДСТВО ВО ,,НАШАТА ДРЖАВА” ГО УБИ БРАТ МИ ПО ВТОРПАТ!!! СУДИЈКАТА ТАТЈАНА ПЕТРОВСКА ОД

Read more

Обвинителка, судија и министер си лапкаат гратиси токму од оние кои што треба кривично да ги гонат!?

Поради сомневања за криминал во раководството на Фудбалската Федерација на Македонија последните неколку години беа поднесени неколку кривични пријави, а

Read more

ДУИ го условува изборот на нови обвинители со изборот на роднината на Ахмети, Арсим Адеми

За два дена Советот на јавни обвинители уште еднаш ќе се обиде да избере пет обвинители во Основното јавно обвинителство

Read more