Сулејман Сојлу: Не го прифаќаме сочувството на САД

Шест лица загинаа, а 81 се повредени во експлозија на улицата Истиклал, за која властите велат дека ја извршил сирискиот

Read more

Симонов: Дали Судската власт ќе се спротивстави на антиевропските политики на Џафери

Фејсбук статус на Александар Симонов – Координатор на Левица – Сектор Надворешна политика За јавноста стана достапена увертирата од извештајот

Read more

Посетата на Пелоси на Тајван ќе има сериозни последици, вели кинескиот дипломат

Вашингтон ќе се соочи со сериозна одмазда поради посетата на претседателот на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси на Тајван,

Read more

Лавров: Македонија е инструмент на анти-руската игра на Западот

Шефот на руското Министерство за надворешни Работи смета дека Западот веќе подолго време ги „подгрева“ русофобските чувства на Балканот, пред

Read more

Мециновиќ: Левица учествува во подготовката на европски форум на леви прогресивни и зелени сили

Портпаролот на Левица, Амар Мециновиќ вчера гостуваше во дебатната емисија „Само вистина“ на Канал 5 телевизија каде зборуваше за актуелните

Read more

Апасиев: Геополитиката се менува, Македонија има алтернативи

Во интервјуто дадено за време на денешната блокада пред Владата, пратеникот Димитар Апасиев даде интервју во кое зборуваше за актуелните

Read more

Поставени темелите на соработка и пријателство помеѓу Левица и КПРФ по средбата во Москва

Соопштение на Политичката партија Левица. Во текот на минатиот викенд, по повод одбележувањето 100 години од младинската организација на Советските

Read more

Шин Фејн слави историска победа на изборите во Северна Ирска

Изборите за Собрание на Северна Ирска се одржаа на 5 мај, а пребројувањето на гласовите заврши рано изутрина при што

Read more

Дали ВМРО-ДПМНЕ ќе биде кооперативна страна на уште едно предавство на македонскиот народ

Реакција на Левица- Сектор за Надворешна Политика и Безбедност Во изминатите триесет години државна историја, македонскиот Устав е менуван повеќе

Read more

Заради протераните дипломати Русија ќе преземе одредени чекори

Соопштение од Амбасадата на Руската Федерација во Република Македонија. Без да се најави реакцијата на руската страна на овој непријателски

Read more

Македонија, вчера гласаше за суспендирање на Русија од Советот за човекови права на ОН

Македонија ја продолжува својата деструктивна надворешна политика кон Русија. Имено, вчера во рамките на Генералното собрание на Обединетите нации (ОН)

Read more