Европскиот суд го исклучи Косово од Организацијата на европски регулатори за електронски комуникации

По барање на Шпанија, Европскиот суд на правдата го исклучи Косово од учество во Организацијата на европски регулатори за електронски

Read more

Вучиќ до САД: Нема признавање на Косово во ООН – Тоа се црвените линии

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска дека му пренел на советникот на американскиот Стејт департмент, Дерек Шоле, дека секоја форма

Read more

Командант на ОВК осуден на 26 години затвор за воени злосторства!

Судот во Хаг вчера го осуди командантот на ОВК, Салих Мустафа, на 26 години затвор за воено злостроствa извршенi во

Read more

Русија ќе даде поддршка на Србија доколку поднесе барање за состанок на СБ-ООН

Русија ќе ја поддржи поканата на Србија до Советот за безбедност на ООН доколку Белград поднесе барање за одржување на

Read more

ЕУ бара Македонија да воведе визи за Косово – Османи е на потег

Европската унија бара од Македонија да воведе визи за граѓаните на Косово. Оваа барање кое власта на ДУИ И СДСМ

Read more

ДСП Ленка: Каква врска има Македонија со тоа каков однос имаат Русија и Косово

На социјалните мрежи ДСП Ленка објави: Досега се изнаслушавме изјави од бугарски политичари: Претседатели, премиери, пратеници, европратеници, опозиционери и кои

Read more

Што после последната ескалација на Косово?

Пишува: Дарко Тодоровски – Магистер по меѓународни односи и воен аналитичар Додека светското внимание е свртено кон Украина и Тајван,

Read more

Македонија помеѓу најсиромашните пет држави во Европа

Во листата од десетте најсиромашни земји во Европа седум се наоѓаат на балканот. Помеѓу петте најсиромашни држави две се членки

Read more

Груби: Ахмети направи повеќе за Косово отколку за Македонија

На гостувањето во емисијата „Балкански муабети“ на новинарот Франко Ерго на Еуроњус Албанија, Министерот Артан Груби зборуваше за односот помеѓу

Read more

Бомбардирањето на СР Југославија во 1999 година ја отвори Пандорината кутија

Пишува: Дарко Тодоровски – Магистер по меѓународни односи и воен аналитичар Целиот Западен свет и западните лидери тврдат дека руската

Read more

Кајтази: Кумановската група е криминална банда, тие не се борат за права на Албанците

„Кои слободи и права на Албанците и кои се тие за да ги решаваат тие права! Заминале таму 30-40 или

Read more