Европската Унија ќе поддржи мултиполарeн глобален валутен режим

Комесарката за финансиски услуги на ЕУ, Мериад Мекгинис, од името на Европската комисија, со афирмативна изјава за глобалнотооддалечување од американска

Read more

Димитријевиќ: Во XVI век било првото имплементирање на осум часовно работно време

Во интервју на порталот Работник координаторот на Трудовиот сектор на Левица, Александар Димитријевиќ, коментирајќи ги налудничавите феудалистички нагони на власта

Read more

Левица: Отсуството на државна регулација на банкарскиот сектор му донесе 45% повисок профит

Реакција на Политичката партија Левица Додека народот тоне во сиромаштија, лихвобанкарите остварија речиси 62 милиони евра нето-добивка само за првиот

Read more

Борбата против перцепцијата за корупција не го решава проблемот со корупцијата

Пишува Тони Стаменковски – Советник од Левица во Општина Делчево Македонија, или како што налудничавата власт поддржана од надворешните репресори 

Read more

Дедоларизацијата продолжува – Кинескиот јуан станува доминантна валута

Кинескиот јуан добива зголемена употреба на глобално ниво, што укажува на постепена дедоларизација на трансакциите ширум светот. Американскиот долар како

Read more

Финансискиот сектор на колективниот Запад е пред колапс

Текст на Реџеп Исмал – член на президиумот на Левица, преземо од Ленка.мк Во САД во серија се случуваат пропаѓања

Read more

Медиумски мрак: Телевизиите против Левица во борбата против воведување 12 часовен работен ден

Владата во полна пареа преку Собранието се обидува да ги реализира измените во десетина измени во законските решенија со кои

Read more

Први мај – Меѓународниот ден на работникот не е ден за скара и пиво

Пишува: Жаклина Свеќаровска – координатор на Левица – Сектор образование  Голем број луѓе во Македонија ниту не знаат зошто се

Read more

Левица: СДСМ, ДУИ и ДПМНЕ го блокираат предлог законот за екстра профит

Реакција на Политичката партија Левица Предлог Законот за данок на солидарност или данок на екстра профит, кој требаше да биде

Read more

Крајевски: Американски ли е да работиме по 12 часа, како во 18 век?

По поднесувањто на пакетот закони во Собранието на Република Македонија, кои практична ја нарушуваат целата позитивно-правна регулатива за да се

Read more