Откриена градска порта стара 5.500 години во Израел

„Ова е првпат да биде откриена толку голема порта која датира од раната бронза“, вели директорот на израелската управа за

Read more

Извештај на ООН: Палестинските територии се како „затвор на отворено“

Специјалниот известувач на ООН за човекови права Франческа Албанезе поднесе извештај до Советот за човекови права на ООН во кој

Read more

Илјадници Израелци го одржаа годишниот марш со извици „смрт за Арапите“ (видео)

Контроверзниот „Годишен марш под знамиња“ низ муслиманскиот кварт го одржаа илјадници Израелци во Стариот град во Ерусалим , со извици „ смрт за Арапите “.

Read more

САД распоредија нуклеарна подморница со крстосувачки ракети на Блискиот Исток, со цел да се „задржи Иран“

Во услови на зголемени тензии меѓу Израел и Иран, САД распоредија нуклеарна подморница со крстосувачки ракети на Блискиот Исток, пишува

Read more

Апартхејдот на Израел потполно на виделина (Вознемирувачко видео)

После вчерашната интервенција на израелската полиција врз верниците во џамијата Ал Акса во Ерусалим ситуацијата во регионот драматично ескалира. Медиумите

Read more

Европската унија е „длабоко загрижена“ за израелскиот напад на верниците во џамијата Ал Акса

Европската унија е „длабоко загрижена“ од насилството во џамијата Ал Акса во Ерусалим и ги повикува сите страни да покажат

Read more

Израелските окупаторски сили извршија напад во џамијата Ал Акса

Повеќе од 400 Палестинци се приведени, а десетици се ранети во најновиот израелски напад на џамијата Ал Акса, кој се

Read more

Барселона ги прекина врските со Израел повикувајќи се на правата на Палестинците

Барселона привремено ги прекина врските со Израел поради нејзината политика кон Палестина. Каталонскиот главен град е збратимен со Тел Авив

Read more

Палестина апелира помош за спасување на 9.000 болни од рак во Газа

Палестинското Министерство за здравство во Газа ја повика меѓународната заедница и групите за човекови права да ги зголемат напорите за

Read more

ИР Иран влегува во американскиот двор – праќа флота во Панамскиот канал

САД и Израел ги ескалираа тензиите на Блискиот Исток со нападот со беспилотно летало врз ирански воен објект. Тие го

Read more

Либан и Израел направија историски договор за демаркација на поморската граница

Договорот доаѓа после  неколку годишни преговори и опфаќа 860 квадратни километри. Тој ги вклучува и нафтените полиња кои беа најголеми

Read more