(Видео) Анализа: Иран ја нарекуваат „држава-тврдина“, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Иранските пипала може да се видат во разгорувањето на огнот на Блискиот исток и многу конфликти. Преку своите посредници: палестинскиот

Read more

Главната болница во Газа не функционира – Израел до сега уби над 11.000 Палестинци

Директорот на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебрехесус, вели дека најголемата болница во Газа, Ал-Шифа, повеќе не е функционална откако последните

Read more

САД ќе им „помогне“ на Палестинците со давање „помали“ бомби на Израелците

За време на состанокот со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, Американскиот државен секретар Антони Блинкен инсистираше Израел да ги намали цивилните

Read more

Додека трае мобилизацијата во Израел, синот на Нетанјаху е на сигурно во Мајами Бич

Според лондонски Тајмс синот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, Јаир не е меѓу 300.000 резервисти мобилизирани за војната со Хамас,

Read more

Израелците бомбардираа христијанска болница – најмалку 500 загинати

Израел само што ја бомбардираше болница Ал-Ахли во Газа исполнета со пациенти, лекари, медицински сестри, медицински персонал и луѓе кои

Read more

Зомлот: Ако некој треба да биде осуден, тоа е “единствената демократија на Блискиот Исток”

На интервју во живо со Би-Би-Си, кое што подоцна не беше објавено на никои социјални мрежи од страна на Би-Би-Си,

Read more

Израелската војска користи фосфорни бомби, но сега Западот молчи (видео)

Израелските окупациони сили користат муниција со бел фосфор во густо населени области во Газа, објави палестинското Министерство за надворешни работи

Read more

Гутереш: Насилството на Блискиот Исток е резултат на 56-годишната израелска окупација

Генералниот секретар на Обединетите нации (ОН) Антонио Гутереш изјави дека е длабоко вознемирен од одлуката на Израел да воведе „тотална

Read more

Откриена градска порта стара 5.500 години во Израел

„Ова е првпат да биде откриена толку голема порта која датира од раната бронза“, вели директорот на израелската управа за

Read more

Извештај на ООН: Палестинските територии се како „затвор на отворено“

Специјалниот известувач на ООН за човекови права Франческа Албанезе поднесе извештај до Советот за човекови права на ООН во кој

Read more