Ердоган лут на Западот: Сакате уште една крстоносна војна?!

Турскиот лидер Реџеп Таип Ердоган за време на големиот собир во Истанбул за поддршка на Палестинците во Појасот Газа, на

Read more

Ердоган и Вучиќ согласни – Односите помеѓу Турција и Србија напредуваат во позитивна насока

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, и претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, се состанаа вчера во Будимпешта, главниот град на

Read more

Ердоган во водство, но вториот круг се поизвесен

Како што пристигнуваа резултатите од различни делови на земјата, разликата во гласовите помеѓу двата најсериозни кандидати се повеќе се намалуваше.

Read more

Ердоган води и на претседателските и на парламентарните избори во Турција

Избирачките места за парламентарните и претседателските избори што се одржаа денес во Турција се затворени во 17 часот по локално

Read more

Александар Дугин: Глобалистите не можат да го поднесат суверенитетот на нивните вазали ниту на своите противници

Претседателските избори во Турција закажани за 14 мај годинава веројатно ќе бидат најтешкиот тест досега за претседателот Реџеп Таип Ердоган,

Read more

Ердоган до Шведска: Не очекувајте наша поддршка за НАТО после стокхолмскиот протест

Шведска не треба да очекува поддршка од Турција за нејзиното членство во НАТО по протестот во близина на турската амбасада

Read more

По воздушните Ердоган најавува и копнени напади врз Курдите

Ердоган навести голема воена офанзива во Сирија против курдските милитанти откако пограничните градови беа погодени од ракетни и минофрлачки напади.

Read more

Член на забранетиот бенд Груп Јорум умре во затвор после 288 дена штрајк со глад

Хелин Балек (Helin Bölek), музичарка и револуционерка,член на турскиот бенд Груп Јорум, почина вчера како резултат на штрајкот со глад,

Read more