Трајковски: Инфлацијата помина, штетите останаа – Парите изгубија 23,3% од нивната вредност

Анализа на професорот од Техничкиот факултет во Битола – Дејан Трајковски Врвот на инфлацискиот бран помина, но штетите останаа –

Read more

Финансискиот сектор на колективниот Запад е пред колапс

Текст на Реџеп Исмал – член на президиумот на Левица, преземо од Ленка.мк Во САД во серија се случуваат пропаѓања

Read more

Оксфам ја критикува Г20 за отсуство на акција во справувањето со екстремната нееднаквост

Светските лидери на Г20 не успеаја да преземат конкретни мерки, за да се справат со сиромаштијата, гладот, климатските промени, долговите

Read more

Левица: Европската комисија со негативен впечаток за економијата предводена од СДС И ДУИ

Реакција на Политичката Партија Левица Извештајот за Република Македонија за 2022 година од страна на Европската комисија го потврдува лошото

Read more

Левица со решенија за енергетската криза – Ковачевски и Мицкоски за профит на ЕВН

Реакција на политичката партија Левица Во неколку наврати Левица ги критикува предлог решенијата кои заедничи ги нудат СДС, ДУИ и

Read more

Повик за бунт против империјализмот и капитализмот на Генералното собрание на ООН

На Генералното собрание на Организацијата на Обединетите нации, сандинистичката Влада на Никарагва повика на глобален бунт против „империјалистичкиот и капиталистички

Read more

Крмов: Планот на Владата е нивните луѓе да профитираат во енергетската криза

Пратеникот од Левица, Борислав Крмов, вчера на Канал 5 истакна видување за тоа како власта „се справува“, односно зошто не се справува

Read more

Крајевски: Војната помеѓу две држави не е причина за светска економска криза

Пишува: Јован Крајевски – член на Презедиумот на политичката партија Левица Од една страна, капитализмот веќе 200-300 години е склон

Read more

Путин: Русија успешно се справува со финансиската и технолошката агресија на Западот

Русија успешно се справува со финансиската и технолошката агресија на земјите од Западот, нивната тактика на економски „блицкрик“ е неуспешна,

Read more

Левица: Народот во мизерија додека антикризните мерки останаа на хартија

Реакција на Политчката партија Левица Лукаревска изјавува дека борбата со кризата е маратон, а не спринт и дека во буџетот

Read more