Односите помеѓу Руската Федерација и НР Кина се на највисоко ниво во нивната историја

Рускиот претседател Владимир Путин и кинескиот лидер Си Џинпинг разговараа за кинеските предлози за прекин на огнот во Украина, додека

Read more

Грчки медиуми го негираат македонскиот јазик – Владата на СДСМ и ДУИ молчи

Грчкиот весник Неа Флорина објавува дека Грција со договорот од Нивици прифатила постоење на македонски јазик, но само во границите

Read more

Протест на Златна зора во Грција против центарот за македонски јазик

Во одбрана на нашата Македонија! – Гласеше повикот на фашистичката партија во Грција Златна зора која вчера протестираше во Лерин

Read more

На Македонците им се испрани мозоците – Вели Врабески, пријателот на Заев

Финансиерот на бугарските клубови во Битола и Охрид, бугарскиот бизнисмен Милен Врабевски, во гостување на Бугарската национална телевизија (БНТ) најави дека ќе се

Read more

Евроамбасадорот Гир одби да ги осуди големобугарските и шовинистички изјави на Џамбаски

Европамбасадорот во Македонија, Дејвид Гир, во интервју за “Слободен печат” вели дека нема да ги коментира изјавите на бугарскиот европратеник

Read more

Вучиќ: Спремни сме да помогнеме на Македонија оваа зима

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, во емисија на „Пинк ТВ“ најави дека доколку е потребно, Србија е спремна повторно

Read more

Србија одржа дипломатска лекција за Бугарија на отворањето на конзулатот во Охрид

„Братски македонски народ“, „историја“, „македонски јазик“… Ова беа само дел од зборовите кои (во позитивен контекст) ги употреби шефот на

Read more

Четири години Преспа – идентитетот бетон

Пишува Реџеп Исмаил – Член на Президиумот на Левица Изминаа четири години од потпишувањето на т.н. Преспански договор, чие спроведување

Read more

Приказната за статусот на македонскиот јазик во ООН не е наивна

Пишува: Александар Симонов, Координатор на Левица – Сектор Надворешна политика Во јавноста се појавија нови гласини согласно кои Секретаријатот на

Read more

Отворен првиот патен мост кој ги поврзува Руската Федерација и Народна Република Кина

Во петокот, 10-ти јуни, свечено беше отворен првиот патен мост, автопат, кој ги поврзува Русија и Кина, како две земји

Read more

Сквернавање на споменикот на Јане Сандански во Мелник, каде што македонците положија цвеќе

Откако по повод 107-годишнината од смрта на македонскиот револуционер Јане Сандански од партијата ОМО Илинден Пирин организираа чествување и положување

Read more