Се бориме македонското малцинство во Бугарија да не биде преименувано во „северномакедонско“

Во одговор на писмо упатено на 21 јули 2021 г. од European Free Alliance – Европската слободна алијанса (ЕФА) до

Read more

Левица: Бугарската официјална политика ја загрозува државната безбедност

Реакција на Политичката партија Левица Во пресрет на годишнината од раѓањето на таткото на македонската нација Гоце Делчев, загрозена е

Read more

Левица: Последици од протоколот – должни сме да ја славиме македонската и старословенската историја како бугарска

Реакција на Политичката партија Левица Во Протоколот, под темата за историјата се наведува дека двете држави прифаќаат во 2022 и

Read more

СДСМ и ДУИ се надвор од реалноста

Фејсбук статус на Марко Петровски – член на Црвена Младина Гледам по твитер како про-владини ботови се обидуваат дебаклите на

Read more

Протоколот со бугарија е класична капитулација на македонската Влада

Фејсбук статус на Игор Смилев, член на Централниот Комитет на Левица и Советник во Општина Велес Протоколот со Бугарија е

Read more

(Видео) Симонов: ЕУ ги погазува одлуките на ООН

Во вчерашната емисија на Радио Лидер „Есперсо со Златев и Боцевски“ гостуваше Александар Симонов, Координатор на Левица – Сектор надворешна

Read more

Приказната за статусот на македонскиот јазик во ООН не е наивна

Пишува: Александар Симонов, Координатор на Левица – Сектор Надворешна политика Во јавноста се појавија нови гласини согласно кои Секретаријатот на

Read more

(Видео) Мојсоска: Преговорите со Бугарија се бесмислен процес

Јована Мојсоска, Генералниот секретар на Левица, во дебатната емисија „Само вистина“ имаше свое излагање кое се однесува на преговорите помеѓу

Read more

Заев и Пендаровски го поддржуваат португалскиот предлог според кој македонски јазик постои од 1945 година

Португалија по четврти пат претседаваше со Советот на Европската Унија (ЕУ) во првата половина на минатата 2021 година. Уште пред

Read more