Левица: Дивоградбите во Гази Баба недопирливи веќе два мандати

Уште во 2021 година, екс-градоначалникот од редовите на СДС – Борис Георгиевски најавуваше рушење на дивоградбите, меѓу кои и онаа

Read more

Трибина: Охрид – Град на светско природно и културно наследство или град на дивоградби

Соопштение на Политичката партија Левица Почитувани, Ве покануваме на трибината „Охрид – Град на светско природно и културно наследство или

Read more

Мојсоска: На власта полесно ѝ е да го промени уставот отколку да сруши дивоградба на Матка

Извадок од гостувањето на Јована Мојсоска, Генерален секретар на Левица, во емисијата „Јади Бурек“. „Јас често слушам од оние платени

Read more

Левица: Дивоградбите – Дивиот запад на македонското општество

Реакција на Левица – Зелен сектор Над 90 дивоградби се градат на територијата на Маврово во изминатите две години. Уште

Read more

Молк на институциите предводени од ДУИ за дивоградбата на Беким Максути

Повеќе од еден месец трае молкот на неколку надлежни институции за неофицијалната информација на МКД.мк дека Беким Максути, директорот на

Read more

Левица: За охридскиот советник од ДУИ Нефи Усеини не важат законите

Реакција на Левица – ЛО Охрид. Нефи Усеини, актуелен советник во Советот на општина Охрид , очигледно веќе со децении

Read more

Ристов: Aпсолутно стоимe позади заложбитe за рушење на сите бесправно изградени објекти

Откако инспекциската служба на Општина Карпош по добиена пријава утврди дека постои нелегално градење на верски објект во населба Злокуќани

Read more

Решението за уривање на дивоградбите под Радика поништено, инвеститорот ќе гради 87 типски објекти

Иако уште на 15 септември беше издадено решение за уривање на девет куќи под хотелот „Радика“ кај селото Леуново, Маврово,

Read more

Помеѓу две куќи во Сопиште никнува станбено-деловен простор од 22 метра

Реакција на Левица – Зелен сектор: Помеѓу две куќи во Сопиште никнува станбено-деловен простор од 22 метра, државата и општината

Read more

Левица – Струга: Коалицијата СДСМ-ДУИ чува во фиока 300 решенија за уривање дивоградби

„За криминалната коалиција кое владее во Струга и урбанистичката мафија говори фактот што, иако градежните инспектори имаат изготвено 329 решенија

Read more