Мицотакис прогласи победа и најави ново гласање

Актуелниот грчки премиер Киријакос Мицотакис прогласи победа на неговата конзервативна партија Нова демократија на денешните парламентарни избори. Нова демократија, освои

Read more

Парламентарни избори во Грција со двајца главни ривали, Мицотакис и Ципрас

Во Грција денеска се одржуваат парламентарни избори на кои 9,8 милиони Грци ќе изберат 300 пратеници за четиригодишен мандат. Отворени

Read more

(Видео) Голема несреќа во Грција: Најмалку 32 лица загинаа во судир на воз, над 120 се повредени

Во вторникот вечерта на северот на Грција се судрија два воза, а во таа несреќа загинаа најмалку 32 лица, а

Read more

Приведени тројца грчки државјани кои во Турција заминале како волонтери во хуманитарните акции

Де факто се приведени тројца грчки државјани кои отишле во областа Дефне во градот Хатај, Турција, како волонтери за поддршка

Read more

Левица од Атина: Грција и Бугарија мора да ја признаат самобитноста на македонската нација

Соопшение на Политичката партија Левица Изминатиот викенд во Атина се одржа уште една Меѓународна анти-империјалистичка конференција во организација на Светската

Read more

Грчки медиуми го негираат македонскиот јазик – Владата на СДСМ и ДУИ молчи

Грчкиот весник Неа Флорина објавува дека Грција со договорот од Нивици прифатила постоење на македонски јазик, но само во границите

Read more

Протест на Златна зора во Грција против центарот за македонски јазик

Во одбрана на нашата Македонија! – Гласеше повикот на фашистичката партија во Грција Златна зора која вчера протестираше во Лерин

Read more

Институциите против народот – Грција и се заканува на Македонија преку својот џелат Стопанска Банка АД Скопје

Текст објавен од Координативно тело за преземање активности за остварување на правата од приоритетните акции на Стопанска банка АД Скопје

Read more

Јанчев: 30 септември – Денот на непокор на македонскиот народ

Фејсбук статус на Саше Јанчев – член на Централниот Комитет на Левица и Советник во Општина Гевгелија Како што знаете

Read more

Букурешки договор 1913 – погубното распарчување на Македонија

Букурешки договор е потпишан на 10 август 1913 г. помеѓу завојуваните страни во Втората балканска војна: Србија, Црна Гора, Романија

Read more

Непочитувањето на пресудите од страна на земји-членки во ЕУ

Став на Јулијана Штрковска Колариќ, член на ЦК на политичката партија Левица. Секоја земја-членка на Советот на Европа е обврзана

Read more