Велевски: Спомен куќата на Гоце Делчев во Битола трета година е затворена

Советникот во Општина Битола од Левица, Горан Велевски преку социјалните мрежи се обрати до министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, надоврзувајќи

Read more

Слободата никој не ја дава за џабе – слободата мора да се освои

Денес, навршуваат 119 години од смртта на македонскиот револуционер Гоце Делчев. Во чест на него објавуваме извадок од текст на

Read more

(Видео) Ванковска: Државата цензурира, а научните институции се самоцензурираат

Поенти од трибината „Македонската кауза – 150 години од раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев“: Проф. д-р Билјана Ванковска. На

Read more

Универзитетот „Гоце Делчев“ речиси и да не ја чествуваше 150 годишнината од раѓањето на револуционерот

Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип, кој патем го носи името на македонскиот револуционер и великан, практично и не ја чествуваше

Read more

Општинските власти во Тетово планираат да го заменат „Гоце Делчев со Скендербег“

Реакција на Левица – ЛО Тетово. Наместо да се подобрат условите на тетовските училишта во кои учениците го поминуваат поголемиот

Read more

150 години Делчев: Минато, сегашност и иднина

Пишува: проф. д-р Димитар Љоровски Вамваковски – македонски историчар и професор во Институтот за национална историја – Скопје. Најпрвин, сакам

Read more

Да беше ова свет каков што го замислуваше Гоце, неговото раѓање ќе се чествуваше во Кукуш

Фејсбук статус на Билјана Ванковска, редовна професорка на Филозофскиот факултет во Скопје и професор на Европскиот мировен универзитет во Шлајнинг,

Read more

За и околу заедничкото чествување на 150 годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

Пишува: Тони Димитров – член на Централен Комитет на Левица и Советник во Град Скопје Македонија и Бугарија заеднички ќе

Read more