Левица од Кукуш – родното место на Гоце Делчев: Нема родени со премолчени места на раѓање

Соопштение на Политичка партија Левица Во пресрет на 4-ти февруари, денот на раѓањето на Таткото на македонската нација – Гоце

Read more

Гоцева стража – народот со самоорганизирана стража пред вечното почивалште на Делчев

Народот се самоорганизираше преку социјалните мрежи и вечерва појдоа на ноќна стража на гробот на Гоце Делчев во дворот на

Read more

Зошто Револуционерната организација станала „опасен враг“ за Бугарија

Извадок од книгата „Гоце Делчев во колективната меморија на македонскиот народ“ – Издавач: Социјалистичка партија на Македонија, Проф. д-р Јован

Read more

Ако бугарската полиција не им дозволи на Македонците да се доближат до споменикот на Гоце во Бугарија, тогаш зошто македонската полиција дозволува Бугарите да дојдат на гробот на Гоце во Македонија?

Фејсбук статус на Александар Симонов – Координатор на Левица – Сектор Надворешна политика Ако бугарската полиција не им дозволи на

Read more

Зад јубилејната монета од 150 годишнината од раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев

Пишува: Весна Кираџиева, член на ЦК на Политичка партија Левица. Во вакви чувствителни времиња, кога на секој можен начин, од

Read more

Бугарско знаме на споменикот на Гоце Делчев во Скопје

Пред три дена активисти на бугарската Фондација Македонија поставија бугарско знаме на споменикот на Гоце Делчев во Градскиот парк во

Read more

(Видео) На владината церемонија во Крушево избришана строфата за Гоце Делчев и фашистичка крв се лее

Скандал на вечерашното отворање на прославата за Илинден и манифестацијата “10 дена Крушевска Република” од страна на Владата на Ковачевски.

Read more

Велевски: Спомен куќата на Гоце Делчев во Битола трета година е затворена

Советникот во Општина Битола од Левица, Горан Велевски преку социјалните мрежи се обрати до министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, надоврзувајќи

Read more