Американците не дозволија Палестина да стане полноправна членка на ОН

Постојаните претставници на САД Обединетите нации приложија вето во Советот за безбедност, на предлогот Палестина да стане полноправна членка на

Read more

По уставните измени Бугарија ќе има нови барања кон Македонија за членство во ЕУ

Шефицата на бугарската дипломатија Габриел, истакна дека Бугарија ќе има нови барања кон Македонија на патот за членство во ЕУ,

Read more

Вархеји: Бугарските барања сега се дел од преговарачкиот процес

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји денеска на својот твитер профил јавно изјави дека сите Бугарски барања влегуваат во преговарачката рамка

Read more

Левица: Заев во тоталитарен дух крие од јавноста што ѝ одговорил на бугарската Влада

Реакција на Политичката партија Левица. Делегитимираната и нестабилна Влада, ослободена од демократските последици кои ги избегнува насилнички, без отчетност ги

Read more

Ново бугарско вето на повидок

Бугарскиот став за отпочнување на преговорите со Македонија во советот на Европската Унија останува непроменет. Ова го објави бугарското Министерство

Read more

Поради кампањата на СДСМ, на повидок е ново вето од Бугарија

По завршувањето на локалните избори во Македонија, Министерството за надворешни работи на Бугарија соопшти дека со омразата кон Бугарија и

Read more

Пратениците на Левица бараат од Претседателот на Републиката да не го потпишува указот за прогласување на Законот за државјанство

„Пратениците на политичката партија Левица – проф. д-р Димитар Апасиев и Борислав Крмов, го повикуваат Претседателот на Републиката – Стево

Read more

Влегоа во ЕУ познативе личности?

Откако Македонија го доби петтото вето во две години, иако го избриша АСНОМ, го смена уставното име и воведе двојазичност,

Read more

МД „Илинден”: Ние сме Македонци, во Албанија ниту имало, ниту има Бугари

Од македонското друштво „Илинден” реагираа во јавноста во однос на провокациите на бугарските власти дека во Албанија постои бугарско малцинство.

Read more

(НЕ) Еднаквоста во интеграционите процеси

Еднаквоста во Европската Унија е висок објективен идеал кој  во политиката на проширување останува само субјективна оценка на политичките процеси.

Read more