Американска воена академија: Америка не би издржала ни две недели војна со Русија

Додека целиот свет со големо внимание ги следи бруталните напади на израелската армија врз Газа, во меѓувреме, поради војната во

Read more

Медведев го обвинува Западот за обидот да ја распарчи Русија

Западот се обидува да ја дестабилизира ситуацијата во Русија и да ја распарчи Земјата, изјави заменик – претседателот на Советот

Read more

Ние, Другите, што не сме доволно бели

Пишува: Антре Влтчек – филозоф, писател и филмаџија Отсекогаш сме биле проучувани, анализирани и опишувани од оние самоуверени пискарала и

Read more

Нашиот непријател не е ниту Кина ниту пак Русија – нашиот непријател е воено-индустрискиот комплекс на САД!

„Гледаме како сите врескаат за тоа колку лош човек бил Путин заради инвазијата на Украина а САД моментално држи под

Read more

Зошто од санкциите на западот повеќе трпи Европа отколку Русија?

Пишува: Љубиша Петровски Пред извесно време земјите од Г7 и Австралија во координација со ЕУ се договорија да одредат фиксна

Read more

Во обид да го доловат „американскиот сон“ – републиканците во САД искористија снимки од Русија

Републиканците од Претставничкиот дом на САД во петокот ја објавија својата агенда „Заложба за Америка“ за 2023 година – а

Read more

ЕУ на раскрст помеѓу интересите на САД и благосостојбата и мирот во Европа

На самиот почеток од Специјалната воена операција, која на крајот на февруари ја започна Руската Федерација во Украина, по двата

Read more

Бугар Османи и проруското расположение

Пишува: Саше Јанчев – советник од Левица во Општина Гевгелија Сеприсутна станува приказнава за проруското расположение кај народот и Левица

Read more

Жртвите на империјалистичкото насилство не смеат да дозволат да бидат пацифисти

Владејачката класа нè излажа за моралната природа на насилството. Преку систематски промовирани банализирања околу тоа дека насилството е секогаш погрешно,

Read more

Се спрема нов про-американски пуч во Боливија

Откако анти-империјалистичкиот кандидат, Ево Моралес, повторно победи на претседателските избори во Боливија, во подготовка е нов пуч од страна на

Read more