Нешто е „труло“ во МНР? Амбасадорот нотира, министерството „денотира“

Министерството за надворешни работи ја отповикало дипломатската нота што ја изпратил македонскиот амбасадор во Рим, Весел Мемеди до италијанското МНР

Read more

Левица бара извинување од амбасадорката на САД за албанската честитка до Џафери

Поради отсуство на државничка одговорност и национална свест, како и очигледниот вазалски менталитет на државниот врв на Република Македонија, Левица

Read more

Господнинот амбасадор на Холандија најверојатно имал перде

Неговата екселенција, господнинот амбасадор на Холандија во „нашата земја“( не му го запомнив името, ама тоа не е важно, нели!?)

Read more

Путин: Русија се залага за сеопфатен развој на односите со Македонија

Пред два дена во Кремељ се одржа церемонијата за предавање на акредитивни писма, свеченоста на која беа прифатени новоназначените амбасадори

Read more

Ристо Никовски: со внесувањето на Бугарите во Уставот се трасира патот за бугаризација на сите нас!

Во последната колумна за порталот Плус инфо, поранешниот дипломат, Ристо Никовски, предупредува на замката на Софија за внесување на „Македонските

Read more

За амбасадор во Брисел избран човек кој се заканувал на член на комисијата со Бугарија

Првиот човек на Директоратот за билатерални односи со европски држави, Методија Белевски бил високиот функционер од МНР кој вршел политички

Read more

Француската амбасадорка во Софија контра тврдењата на македонската влада: Нов предлог нема – овој е идентичен со првичниот што беше изгласан во бугарскиот парламент

Француската амбасадорка во Бугарија, Флоренс Робин, се прашува зошто Скопје тврди дека таканаречената втора, модифицирана верзија на францускиот предлог е

Read more

Симонов: Левица бара протерување на бугарскиот амбасадор

Од политичката партија Левица денес излегоа со соопштение до јавноста, преку прес-конференцијата на која се обрати Александар Симонов, координатор на

Read more