Мариниќ: Југословенскиот социјализам не е поразен, доказ за тоа е солидарноста на нашите партии

Сведоци сме на големите интереси од страна на западните капиталистички структури во нашите земји, што се осликува во постепеното завземање

Read more

Силен земјотрес ја погоди Хрватска, се тресе целиот регион

Во Хрватска денеска кај островот Крк имаше земјотрес со јачина од 4,8 степени според Рихтеровата скала. Според Европскиот медитерански центар

Read more

Милановиќ: Го анектиравме Косово од Србија, а потоа со години ја провоцираме Русија

Претседателот и врховен командант на вооружените сили на Република Хрватска, Зоран Милановиќ, учествуваше на свеченото испраќање на третиот хрватски контингент

Read more

Левица: Владата служи на олигархијата – нема данок на екстра профит

Реакција на Сектор – Политичка економија Хрватска е уште една земја-членка на ЕУ која ќе го оданочи екстра профитот, следејќи

Read more

Левичарот со хрватски корени, Габриел Бориќ е нов претседател на Чиле

Во неделата над осум милиони Чилеанци гласаа на претседателските избори во Чиле. Според чилеанската изборна служба „Сервел“, по обработени 96,75%

Read more

Велико-српскиот хегемонизам: За сите мајка, за Србите маќеа

Пишува: Мухарем Баздуљ – српски писател, преведувач и новинар. Тој е еден од најдобрите и најпознатите млади писатели во поранешна

Read more

Руската амбасада под опсада од Хрвати поради вакцината Спутник V

Илјадници хрватски граѓани деновиве ја контактираа руската амбасада во Загреб во потрага по руска вакцина против коронавирус. Сепак, хрватските власти

Read more

Бегалската судбина на Петар Диклиќ – Србинот кој ја облагодари македонската почва

Петар Диклиќ е Србин протеран од Хрватска за време на војната, кој над две децении живее во Македонија и истовремено

Read more