Левичарот со хрватски корени, Габриел Бориќ е нов претседател на Чиле

Во неделата над осум милиони Чилеанци гласаа на претседателските избори во Чиле. Според чилеанската изборна служба „Сервел“, по обработени 96,75% од гласовите, Габриел Бориќ од левичарската коалиција „Одобри достоинство“ победи со 55,8% од гласовите пред екстремно десничарот Хозе Антонио Каст од Христијанско-социјалниот фронт кој доби 44,19% од гласовите. гласови.

Кандидатот на левицата Габриел Бориќ, кој патем има хрватски корени, победи на претседателските избори во Чиле и со 35 години е еден од најмладите лидери во светот. Неговиот ривал од редовите на крајната десница Хосе Антонио Каст го призна поразот непосредно по изборите, и веднаш се обрати до јавноста преку Твитер: „Само што разговарав со Габриел Бориќ, му честитав на големата победа. Од денес тој е избран претседател на Чиле и ја заслужува сета наша почит и конструктивна соработка. Чиле секогаш е на прво место“.

Оваа вест ја прославија лидерите од левицата во регионот, како што се аргентинскиот претседател Алберто Фернандез, боливискиот претседател Луис Арсе, Кастиљо од Перу и други.

Поранешниот бразилски претседател и иден претседателски кандидат, Луис Инасио Лула да Силва напиша: „Му честитам на другарот Габриел Бориќ за неговиот избор за претседател на Чиле. Многу сум среќен за уште една победа на демократски и прогресивен кандидат во Нашата Америка, за изградба на подобра иднина за сите“. Лула уште пред изборите имаше изразено поддршка за Бориќ, кога беше одржан конгресот на подмладокот на Работничката партија на Бразил.

За многумина во Чиле, Бориќ претставува можност за прифаќање на барањата на демонстрантите од протестите во 2019 година. Во својата предизборна платформа, Бориќ вети дека ќе ги исполни клучните барања покренати за време на протестите, како што се зголемувањето на државните трошоци за социјалните услуги, прогресивните даноци на корпорациите и богатите поединци и дека ќе го замени лошиот приватен пензиски систем во земјата со јавен. Тој, исто така, се обврза да ги реформира злогласните полициски сили „Карабинеро“, поради вршење на репресија и прекршувањата на човековите права, за време протестите за социјална правда.

Од другата страна, неговиот противкандидат Каст, во својата програма се залагаше за сериозно назадување од барањата искажани од демонстрантите. Тој изрази целосна поддршка на полицијата, па дури и вети дека ќе го отстрани Чиле од Советот за човекови права на ООН, поради нивните извештаи за кршењето на човековите права извршени од страна на „Карабинерите“. Тој, исто така, вети дека ќе го поддржува неолибералниот економски поредок и го пофали Уставот од ерата на Пиноче од 1980 година, на чиви измени во моментот се работи, поради барањата на демонстрантите.