(Видео) Статистиката е прецизна работа или сепак не

Непосредно пред донесувањето на контроверзниот Закон за попис, предводникот на „статистичката операција“ Апостол Симовски, во интервју на Телевизија 24 ја

Read more

Новковска: За да се исполнат желбите за пописот, потребни се многу вкрстувања на податоците

Фејсбук статус на Благица Новковска – поранешен директор на Државниот завод за статистика. Очекувам дека Христијан Мицковски и неговите ,,патриоти“

Read more

Левица поднесе кривична пријава против сопственикот на печатницата „Софија“ – Богданци која печатеше лажни флаери од име на партијата

„Денес (среда, 3 ноември 2021 година), Правниот сектор на Политичката партија Левица, до Основното јавно обвинителство – Скопје поднесе кривична

Read more

Новковска: Од турско досега вакво понижување на официјалната статистика немало

Експертот за статистика Благица Новковска, која речиси целата своја професионална кариера ја има посветено на оваа област,работено во повеќе државни

Read more

Јанчев: Лага и обично заплашување е заканата дека ќе ве казнат доколку одбиете да бидете попишани

Статус на Саше Јанчев, член на Централен Комитет на Левица и модератор на ЛО Гевгелија Добивам инфо од луѓе дека

Read more

(Видео) Не отварам врата: Како изгледа бојкот на попис

Од иницијативата за бојкот на пописниот фалсификат „Не отворам врата“ на својата фејсбук станица објавија видео, испратено од анонимен снимател,

Read more

Новковска: Големите грешки на официјалната статистика се јавија, навистина се јавија

Пишува Благица Новковска, поранешна директорка на Државниот завод за статистика. „Најзаслужната екипа од 2002 се јави, навистина се јави: со

Read more

Не отварам врата: Мицкоски призна дека договорил да помине шверцерскиот попис на Заев-Ахмети

Во вчерашната дебата на Канал 5 телевизија, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ изјави: „Еве господинот Заев треба да е чесен и да

Read more

Новковска: Пописот е политички договорена активност

Изјавата од пред неколку дена на пратеничката Рашела Мизрахи од редовите на ВМРО-ДПМНЕ: „Фингерпринтот на локалните избори ќе даде точен

Read more

Крмов до Мизрахи: Не може со фингерпринт да се провери попис

Пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи во интервју за Сител телевизија изјави дека иако нивната партија собираше потписи за

Read more