Бесплатни учебници и бесплатна исхрана за учениците ветува Апасиев

Десеткратно зголемување на буџетот за образование и наука. Бесплатни учебници и бесплатна исхрана за сите ученици. Субвенционирање на културните активности

Read more

Ацески: Со укинувањето на предметот Историја се укинува сопствено идентитетско осознавање

„Кога ќе им го укинеш предметот Историја на децата на возраст на 10-11 години, кога се најчувствителни, кога практично детето

Read more

Левица: Нема учебници за учениците по заслуга на министерот Шаќири од ДУИ

Реакција на политичката партија Левица На учениците од основните и средните училишта не им се овозможуваат услови за школување, поради

Read more

Левица: Неспособноста на ДУИ ги остави учениците без учебници

Од политичката партија Левица реагираат за почетокот на учебната година без учебници и вината ја посочуваат кон министерот за образование

Read more

Мојсоска: СДСМ и ДУИ договориле Бугарија да ни ги пишува учебниците

Денес во јавноста конечно протекоа информации за тоа што се содржи Протоколот за отпочнување на преговорите со ЕУ согласно „францускиот

Read more

Левица: Учебниците мора да ѝ служат на науката, не на политиката

Реакција на Политичката партија Левица. Скандалозната изјава на поранешниот премиер Владо Бучковски, кој како специјален претставник на Република Македонија во

Read more

Како тренерка која работи со деца ги забележав недостатоците на онлајн – системот

Пишува: Весна Кираџиева, шесткратна шампионка на Македонија во маратон. “Уништување на една нација не бара употреба на атомска бомба или

Read more

Крмов: Во Хрватска на сите основци им беа дадени таблети за да нема разлики меѓу учениците

Пратеникот на Левица, Борислав Крмов, во своето вчерашно излагање истакна дека реформите во образованието дополнително ќе создадат социјални разлики меѓу

Read more

Утре во 12 часот протести низ цела Македонија против укинувањето на учебниците – притисоци има

Откако министерката Мила Царовска одби да се сретне со претставници од иницијативата „Учебници и настава мора да има”, за утре

Read more

Левица: Директорката на кичевската гимназија со притисоци и закани за да ја спроведе волјата на министерката

Од локалниот огранок Левица – Кичево, реагираа до јавноста по пристигнати поплаки од страна на вработени во кичевската гимназија „Мирко

Read more

Оние кои дојдоја на власт со узурпирање студентски иницијативи – сега се закануваат за бојкот на настава

Статус на Јована Мојсоска, член на Президиумот на Левица. Мила Царовска ја ангажирала цела партиско-директорска машинерија за да се заканува

Read more