Студентски отпор се приклучува на протестот на средношколците

Соопштение на Студентски отпор Во петок од 12:30 часот пред Министерството за образование и наука (МОН), Студентски Отпор се приклучува

Read more

Ајде сега на кратко околу „лицемерието“

Фејсбук статус на Дарија Мустафаоглу, советник од Политичката Партија Левица во Општина Ѓорче Петров и член на Црвена Младина Неуспешните

Read more

Мустафаоглу: Уништувањето на образованието е капитален проект на Владата

Пишува: Дарја Мустафаоглу – член на Советот во Општина Ѓорче Петров при политичката партија Левица Неуспешните детективи кои ме напаѓаа

Read more

(Видео) Крајевски: Револтот на студентите не е само поради студентскиот оброк

Изјава на Јован Крајевски – член на Презедиумот на политичката партија Левица за студентските барања Јован Крајевски од Левица во

Read more

МДС: Зарем студентите треба да поминат низ пекол на сиромаштија за да станат академски граѓани?

Македонскиот дипломатски синдикат со поддршка за студентите и нивните барања.  Имено, од синдикатот потенцираат дека силно ја поддржуваат борбата на

Read more

Студентите со порака пред Собранието: Нашиот сув леб за вашите бифтеци

Пред Собранието, попладнево почна протестот на студентите организиран од страна на движењето „Студентски отпор”. Со транспаренти на кои пишува „Од

Read more

Левица: Во предлог буџетот Владата крати 140 милиони денари од студентите

Реакција на политичката партија Левица Во рекордниот предлог-буџет на владата на СДС и ДУИ, кој нема никаква развојна компонента, 140

Read more

Јанески: Наместо да намалат од министрите – тие намалуваат од студентите

Пишува: Марио Јанески – претседател на Црвена Младина Како млад човек пред се, студент до скоро, и некој кој го

Read more

Секое чудо за три дена, седум чуда за еден ден (II дел)

Во стил на претходната објава со ист наслов, следи еден напореден пресек на акциите на буржоаската тројна оска СДСМ-ДПМНЕ-ДУИ и

Read more

Студентите од Тетово излегоа на протест

Над 200 студенти од Државниот тетовски универзитет, Универзитетот на Југоисточна Европа од Тетово и од Универзитетот „Мајка Тереза“ од Скопје

Read more

Студенти протестираа во дворот на „Стив“: топла вода немало две недели

Група студенти сместени во студентскиот дом „Стив Наумов“ одржаа мирен протест во дворот на домот бидејќи две недели немале топла

Read more