Вулин: Оние кои не бомбардираа Србија бараат да воведеме санкции против Русија

Со притисокот врз Белград да ја санкционира Москва, западните држави се обидуваат да ги избелат сопствените гревови, смета српскиот Министер

Read more

Поранешен американски генерал: Бомбардирањето на Југославија е различно од ситуацијата во Украина – Македонските безбедносни служби да бидат будни заради руското влијание

Пензионираниот американски генерал и поранешен врховен командант на европските силите на НАТО за време на бомбардирањето на Сојузничките сили кои

Read more

Социолошки експеримент: Србин објави фотографии од НАТО бомбардирањето на Србија како слики од Украина (ФОТО)

Освен вистинската војна која се води во Украина, на социјалните мрежи се води жестока битка околу вистинските информации. Од почетокот

Read more

Договор за слободна трговија помеѓу Србија и Кина

Фејсбук статус на Дарко Тодоровски Магистер по меѓународни односи и воен аналитичар. Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави дека најдобрата вест

Read more

Бројни прашања и сомнежи околу иницијативата „Отворен Балкан“

На крајот на Јули во Скопје, Зоран Заев, Александар Вучиќ и Еди Рама официјално ја објавија иницијативата „Отворен Балкан“ која

Read more

Захарова: Заедницата на српските општини на Косово останува „на хартија“

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, денес во обраќањето до медиумите зборуваше за ситуацијата во Косово и

Read more

НАТО сојузниците ги вооружуваат воените структури на Косово – Дали има повод за војна?

Спротивно на Резолуцијата 1244 на Советот за Безбедност при ООН, а со помош на НАТО сојузниците, во прв ред САД

Read more

Македонските револуционери – социјалисти – „Сакаме Македонија да биде за Македонците”

Македонските револуционери – социјалистиСАКАМЕ МАКЕДОНИЈА ДА БИДЕ ЗА МАКЕДОНЦИТЕ“Пpoгpaмa на македонските револуционери-социјалисти” 1898г. Политичката слобода на еден народ е првиот

Read more

Геополитички и геостратешки цели на Република Македонија – II дел

Продолжение на Геополитички и геостратешки цели на Република Македонија – I делПишува: Амар Мециновиќ – дипломиран политиколог. III – Конкретни

Read more

Меѓународен образовен скандал на универзитетите во Тетово и Крагуевац

Ѓорѓи Илиевски – Виш просветен инспектор Деновиве мега образовен скандал се спомнуваат тетовскиот  универзитет и крагуевачкиот од Република Србија. И

Read more

Велико-српскиот хегемонизам: За сите мајка, за Србите маќеа

Пишува: Мухарем Баздуљ – српски писател, преведувач и новинар. Тој е еден од најдобрите и најпознатите млади писатели во поранешна

Read more