Вучиќ најави изградба на гасовод од Србија до Македонија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека енергетската ситуација во Србија е тешка и потсети дека земјата купува од Русија

Read more

Вучиќ до ЕУ: Србија е независна и суверена земја која сама ги носи одлуките

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, денеска се сретна со известувачот на Европскиот парламент за Србија, Владимир Билчик и членот

Read more

Интервју со светскиот готвач Зоран – „Русите ја сакаат балканската кујна и го обожаваат македонското вино“

Балканската кујна може да се сретне насекаде низ светот, и таа е најдобриот амбасадор за Балканот. Во Симферопол, Крим, во

Read more

За Македонците Србија е најголем пријател, а Бугарија најголем непријател

Повеќе од една третина од граѓаните на Македонија веруваат дека Србија е најголемиот сојузник на земјата, додека Бугарија ја сметаат

Read more

Србија ќе купува беспилотни летала „Бајрактар“ од Турција

Србија ќе купи од Турција беспилотни летала „Бајрактар“ во вредност од неколку стотици милиони евра, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ

Read more

Вучиќ: Спремни сме да помогнеме на Македонија оваа зима

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, во емисија на „Пинк ТВ“ најави дека доколку е потребно, Србија е спремна повторно

Read more

Србија одржа дипломатска лекција за Бугарија на отворањето на конзулатот во Охрид

„Братски македонски народ“, „историја“, „македонски јазик“… Ова беа само дел од зборовите кои (во позитивен контекст) ги употреби шефот на

Read more

Вучиќ: Moра да ги заштитиме нашите односи со Руската Федерација и НР Кина

„Веќе воведовме вонредна состојба, само што сè уште ја немаме прогласено“, изјави претседателот на Србија, Александар Вучиќ, појаснувајќи дека секој

Read more

Вулин: Оние кои не бомбардираа Србија бараат да воведеме санкции против Русија

Со притисокот врз Белград да ја санкционира Москва, западните држави се обидуваат да ги избелат сопствените гревови, смета српскиот Министер

Read more

Поранешен американски генерал: Бомбардирањето на Југославија е различно од ситуацијата во Украина – Македонските безбедносни служби да бидат будни заради руското влијание

Пензионираниот американски генерал и поранешен врховен командант на европските силите на НАТО за време на бомбардирањето на Сојузничките сили кои

Read more