Современите руски гасни централи се гарант за енергетската независност на Крим

Пишува: Дарко Тодоровски – Магистер по меѓународни односи и воен аналитичар Крим – полуостров со богата историја, познат туристички центар

Read more

Бугар Османи и проруското расположение

Пишува: Саше Јанчев – советник од Левица во Општина Гевгелија Сеприсутна станува приказнава за проруското расположение кај народот и Левица

Read more

Знамето на Победата беше кренато над Мелитопол

Пишува: Магистер по меѓународни односи и воен аналитичар – Дарко Тодоровски Мелитопол или град на медот и црешните, е град

Read more

Поранешниот премиер на Украина потврди: САД со години разработуваа вируси во биолошките лаборатории во Украина

Ексклузивно интервју со Николај Азаров, премиер на Украина во периодот од 2010 до 2014 година. Важи за премиер со најдобри

Read more

Лавров: Дијалог со Западот, но само врз основа на еднаквост и взаемно почитување

Говор на министерот за надворешни работи на Руската Федерација, Сергеј Лавров на IX Московска конференција за меѓународна безбедност. „Голема чест

Read more

Захарова: Вежбите на НАТО во Украина се провокација насочена кон дестабилизација на границата на Руската Федерација

Во средата, руското Министерство за одбрана објави инвазија од страна на британскиот разурнувач „Дефендер“ во територијалните води на Руската Федерација,

Read more

Пристигнаа првите реципрочни мерки од Руската Федерација

Изминатите неколку години, македонското МНР постојано се приклучува кон анти-руските санкции на САД и земјите од Европската Унија. Во измеќарската

Read more

Советската победа во битката кај Сталинград

На денешен ден 1943 година беше извојувана Советската победа во битката кај Сталинград, што претставуваше пресвртница во Втората светска војна.

Read more