Путин и Си Џинпинг се сретнаа во Пекинг – Најавено продлабочување на соработката

Денес во Пекинг е првиот ден од дводневната посета на НР Кина од страна на рускиот Претседател Владимир Путин. Рускиот

Read more

Левица: Нека е честит и вековен денот на победата против фашизмот

Денеска во светот се одбележува Денот на победата над фашизмот. Со потпишувањето на безусловна капитулација на нацистичка Германија, на 9

Read more

Русија: САД го „загрозуваат мирот“ на Блискиот Исток

Нападите на Пентагон во Сирија и Ирак се нелегални според меѓународното право, изјави претставникот на Москва во ОН. Вашингтон го

Read more

Мишустин: Дедоларизацијата на трговскиот блок предводен од Русија е речиси завршена

Уделот на националните валути во трговијата на ЕАЕУ во моментов изнесува 90%, според рускиот премиер Михаил Мишустин. Уделот на националните

Read more

(Видео) 65 украински воени заробеници загинаа откако се сруши воен авион на руската армија

Воениот авион Илјушин ИЛ-76 превезувал 65 заробени украински војници за размена, соопшти Министерството за одбрана. Руски транспортен авион со неколку

Read more

Руската армија почна да користи роботи за снабдување на војниците со муниција

Вооружените сили на Руската Федерација станаа првата армија во светот што користи роботска платформа за испорака на муниција во подрачја

Read more

На Русите им е подобро и покрај санкциите – анкета на Галуп

Според истражувањето на Галуп, повеќе Руси од кога било досега, чувствуваат дека нивниот животен стандард, локалната економија и личната безбедност

Read more

Скот Ритер: Украина може да изгуби половина од својата територија доколку не почне преговори

„Реалноста е дека украинската армија е на работ на колапс. И сите го признаваат тоа. Ситуацијата на контактната линија стана

Read more

Американска воена академија: Америка не би издржала ни две недели војна со Русија

Додека целиот свет со големо внимание ги следи бруталните напади на израелската армија врз Газа, во меѓувреме, поради војната во

Read more

Што можете да купите за еден долар во Русија?

На социјалните мрежи имаше интересна дискусија која привлече огромен број учесници. Во суштина, требаше да се однесува на животот на

Read more