Путин го честиташе ослободувањето на Бахмут, а Зеленски го призна поразот

Рускиот претседател Владимир Путин упати честитки за завземањето на Бахмут, соопшти прес-службата на Кремљ. „Владимир Путин им честиташе на јуришните

Read more

Путин денес ќе разговара за развојот на туристичкиот сектор со членовите на владата – Кремљ

Рускиот претседател Владимир Путин денес ќе одржи средба со членовите на владата во формат на видео конференција, соопшти во понеделникот

Read more

Путин потпиша указ за привремено управување со имотот на непријателските земји

Кремљ објави дека рускиот претседател Владимир Путин потпишал указ за воведување привремено управување со имотот на лица од непријателските земји.

Read more

Путин: Русија се залага за сеопфатен развој на односите со Македонија

Пред два дена во Кремељ се одржа церемонијата за предавање на акредитивни писма, свеченоста на која беа прифатени новоназначените амбасадори

Read more

Портпарлот на ОН онеме пред едноставно новинарско прашање!

Портпаролот на Обединетите Нации, Фаран Хак (Faran Haq) понижен онеме пред новинар кој му поставуви едноставно прашање: „Дали мислите дека

Read more

Средбата помеѓу Путин и Си го продолжува „пријателството без граници“

Претседателите на Русија и Кина, Владимир Путин и Си Џинпинг заклучија дека нивната средба во Москва е можност двете земји

Read more

Захарова: Западот јасно ја покажа сета „злоба и завист“ поради добрите односи меѓу двете земји

По вчерашната средба меѓу кинескиот лидер Си Џинпинг и Владимир Путин, портпаролката на МНР Марија Захарова излезе со коментар дека

Read more

Исмаил: Преку МТВ се шири државната пропаганда на украинскиот режим

Членот на Президиумот на Левица, Реџеп Исмаил-Хактан, го коментираше интервјуто со амбасадорката на Украина во Скопје, кое, преку емисијата агенда

Read more

Путин му додели „Орден за пријателство“ на Стивен Сегал

Путин потпиша указ со кој на актерот му се доделува „Орден за пријателство“ за „голем придонес во развојот на меѓународната

Read more

Путин: Целта на Западот е неограничена моќ – Планетата е заглавена од воените бази на САД

Претседателот на Руската Федерација Владимир Владимирович – Путин, на денешниот говор во „Гостини Двор“ пред Федералното собрание, изјави дека целта

Read more