Бугарската медиумска пропаганда засилено пенетрира во Македонија

Реакција на Политичката Партија Левица #Левица во континуитет стручно елаборира за последиците кои ќе се случат со внесувањето на Бугарите

Read more

Поддршката кон ЕУ во слободен пад – 80% од Македонците против уставни измени

Нивото на доверба на македонските граѓани во Европската Унија е на рекордно ниско ниво, покажува Анализата на јавното мислење за

Read more

Евроскептицизмот расте, се повеќе Македонци не очекуваат земјата да стане членка на ЕУ

Фондацијата „Конрад Аденауер“ спроведе истражување на јавното мислење во Македонија, кое беше објавено во публикацијата „30 години надворешна политика и

Read more

Левица: Советот на Европската Унија потврди дека преговорите со Македонија не се започнати – Владата слави

Реакција на Политичката партија Левица Владата предводена од СДСМ и ДУИ изминатиов период се однесува како да живее во паралелен

Read more

Пратениците и Ковачевски зад затворени врати ќе слават за преговорите кои официјално не се отпочнати

Во јавноста денес протече поканата од неизбраниот премиер Димитар Ковачевски до пратениците да го прослават отпочнувањето на преговорите со ЕУ,

Read more

Ерван Фуере: Францускиот предлог е неевропски преседан и истиот не содржи реципроцитет

Поранешниот Евроамбасадор, Ерван Фуере во гостување на тв 24, оценуваќи го Францускиот предлог како рамка за решавање на спорот помеѓу

Read more

Ленка: Идејата за окупација на Македонија и нејзино присоединување кон Бугарија е во сржта на бугарскиот фашизам

Движењето за социјална правда – ЛЕНКА на социјалните мрежи излезе со реакција по повод најновите скандалозни случувања во бугарскиот парламент

Read more

Апасиев: Таче ќе го прифати францускиот предлог

Лидерот на Политичката партија Левица Димитар Апасиев во свој стил преку социјалните мрежи се обрати до јавноста, коментирајќи ја неговата

Read more

(Видео) Симонов: За Македонија преговорите со ЕУ се затворен лавиринт во кружна форма

Координаторот на Левица – Сектор надворешна политика, Александар Симонов гостуваше во утринската емисија на Радио Лидер. Тој зборуваше за францускиот

Read more

(Видео) Симонов: ЕУ ги погазува одлуките на ООН

Во вчерашната емисија на Радио Лидер „Есперсо со Златев и Боцевски“ гостуваше Александар Симонов, Координатор на Левица – Сектор надворешна

Read more

Владата учествувала во подготовката на понижувачкиот нацрт – предлог на ЕУ

(Прес-конференција на портпаролот на Левица, Амар Мециновиќ) “Јасно е дека Министерството за надворешни работи, Секретаријатот за европски работи, кабинетот на

Read more