(Видео) Имињата на 300 загинати партизани поставени во Чаир пред посетата на Албин Курти

Соопштение на Црвена младина Во предвечерието на официјалнатото преименувавње на улицата “Втора Македонска Ударна Бригада” во “Адем Демачи” со присуство

Read more

Левица: Систематското уништување на антифашистичкото минато во Македонија продолжува

Реакција на Левица – ЛО Чаир Паркот пред Општина Чаир, во кој во минатото беа изложени бисти на партизани од

Read more

Осумдесет години од смртта на Рацин

На денешен ден, 13 јуни 1943 година на Лопушник, кичевско, загинал Кочо Рацин еден од основоположниците на македонската современа книжевност.

Read more

Адвокат Александар Димитријевиќ: Зошто Владата не го споменува Бледскиот договор при дипломатските превирања со Бугарија?!

Координаторот на Секторот за труд при политичката партија Левица, адвокатот Александар Димитријевиќ, преку својот фејсбук профил ја повика Владата и

Read more

Светозара – „Бандитката обесена во Босанска Крупа покажа невиден пркос”

Објава на Левичарскиот Институт Рацин На денешен ден 1925 година во Босанска Градишка, Босна и Херцеговина, родена е Лепа Светозара

Read more

Славољуб Слава Ковиќ (1924-1942)

На својот фејсбук профил, пратеникот и претседател на Политичката партија Левица, Димитар Апасиев, го напиша следниот статус во чест на

Read more

Левица оддаде почит пред партизаните Албанци во Јаболчиште

Соопштение на политичката партија Левица Денес, на Денот на ослободувањето на Велес, делегација на Левица оддаде почит во селата Горно

Read more

Осумдесет години од масакрот врз Албанците во Јаболчиште

Велешките села Горно и Долно Јаболчиште биле етнички албански села уште од дамнина. Во текот на Втората светска војна, селаните

Read more

Октомвриските битки на македонските и албанските партизани против фашистите и балистите

Извадок од книгата Национализмот во(н) контекст Четвртата Албанска бригада се формира на 26 август 1944 година во месноста „Рудина“ 150

Read more

78 години од масакрирањето на партизанката Дешка Ташева

Соопштение на ЛО Левица Кавадарци Дешка Ташева била истакната револуционерка родена во 1925 година во кавадаречкото село Бегниште. Таа потекнувала

Read more