За локалната приказна и глобалните импликации: Интервју со Александар Симонов за неговиот пристап кон проблемите на заедницата

Интервју за порталот на ДСП Ленка со Александар Симонов, член на президиумот на Левица, советник во општина Свети Николе и

Read more

(Видео) Анализа: Иран ја нарекуваат „држава-тврдина“, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Иранските пипала може да се видат во разгорувањето на огнот на Блискиот исток и многу конфликти. Преку своите посредници: палестинскиот

Read more

Македонија не смее да биде колонија

Некогаш левичарите беа глобалисти, додека конзервативците беа суверенисти, сепак, денеска позициите се дијаметрално спротивни, констатира професорката Билјана Ванковска, кандидат на

Read more

Руско-арапски форум: Итно да се свика мировна конференција за Палестина

Учесниците на шестата сесија на Руско-арапскиот форум за соработка во Маракеш повикаа итно да се свика меѓународна мировна конференција за

Read more

Лавров: Македонија со години е условувана со понижувачко име, а претседател во Собранието се слика со албанско знаме

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, денеска имаше најпосетена прес-конференција на Самитот на ОБСЕ во Скопје. На прашање

Read more

Русија: Придонесот на ЕУ за меѓународниот мир е сомнителен

Од говорот на Постојаниот претставник на Русиjа Василиј Небензjа на состанокот на Советот за безбедност на ОН „Мир преку дијалог:

Read more

Британски тинк-тенк: Обуката на НАТО е виновна за неуспехот на контраофанзивата

Британскиот Кралски институт за обединети услуги (RUSI) предупредува дека обуката на украинските офицери врз основа на нормите на НАТО е

Read more

Според американски медиуми, НАТО може да се распадне до 2025 година поради Украина

Европејаните треба да се подготват за независна политика доколку Доналд Трамп дојде на власт во ноември 2024 година. Непосредна причина

Read more

Тенкови на НАТО влегоа во Москва, како експонати

Во паркот „Патриот“ крај Москва под покровителство на Министерството за одбрана на Русија се одржува меѓународниот воено-технички форум „Армија-2023“. Во

Read more

Петров: Една од најпаметните одлуки во животот ми беше што си заминав од АРМ

Фејсбук статус на Никола Петров, Координатор на Левица – Земјоделски сектор Една од најпаметните мои одлуки што сум ја донесол

Read more