Левица: Животниот стандард опаѓа Владата купува оружје

Реакција на Политичката партија Левица. Две години по вклучување на Македонија во воената алијанса, штетата по државниот буџет е веќе

Read more

Лавров: Западот делува во насока на загрозување на мировните преговори помеѓу Русија и Украина

„Провокацијата“ во Буча се случи кога Киев имаше намера за прв пат писмено да ги соопшти можните услови за примирје,

Read more

Вонреден самит на НАТО: Значително зголемени буџети за одбрана и продолжување на испораката на оружје кон Украина

Шефовите на држави членки на воената алијанса НАТО, се собраа во Брисел на вонреден самит за да разговараат во однос

Read more

Милитаризацијата произведува поголема несигурност!

Статус на Реџеп Исмаил Хактан, член на Президиум на Политичка партија Левица Не можам да си поверувам како тоа мејнстрим

Read more

Неонацистичките групи во Лавов Украина планирале терористички напади врз претставништва на САД и други западни земји

На вчерашниот брифинг на Министерството за одбрана на Русија, беше известено дека на руските сили во регионите Доњецк и Луганск

Read more

Словачка протестира против распоредувањето на американски и НАТО сили во нивната земја

Претседателката на Словачка, Зузана Чапутова, заедно со лидерот на владејачката коалиција Игор Матовиќ и министерот за одбрана Јарослав Нада, претходно

Read more

„Фашизам 2.0: актуелни предизвици за меѓународната безбедност“

Пишува: Дарко Тодоровски – Магистер по меѓународни односи и воен аналитичар На 16 март, Псков беше домаќин на Меѓународната научна

Read more

Воената алијанса НАТО продолжува да ја милитаризира европа под изговорот „за одбранбени цели“

Милитаризацијата на европскиот континент од страна на НАТО секогаш се прави со изговорот дека „сето тоа е за одбранбени цели“.

Read more

(Видео) Бајден: Јас предложив бомбардирање на Белград и уништување на сите мостови на Дрина

Пред некој ден претседателот на САД, Џо Бајден својот руски колега Владимир Путин го нарече воен злосторник, заради потпишувањето на

Read more

Бомбардирањето на СР Југославија во 1999 година ја отвори Пандорината кутија

Пишува: Дарко Тодоровски – Магистер по меѓународни односи и воен аналитичар Целиот Западен свет и западните лидери тврдат дека руската

Read more