Пендаровски го потпиша контроверзниот закон со кој се овозможува државно рекламирање во приватните медиуми

Претседателот Стево Пендаровски денеска го потпиша Указот за прогласување на Законот за изменување и дополнување на Законот за аудио и

Read more

Изборите ќе „изедат“ 10,6 милиони евра

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 84 – та седница ги усвои Регистарот на радиодифузери, печатени медиуми и електронски медиуми

Read more

Медиумски мрак: Телевизиите против Левица во борбата против воведување 12 часовен работен ден

Владата во полна пареа преку Собранието се обидува да ги реализира измените во десетина измени во законските решенија со кои

Read more

Апасиев: Левица ќе ја победи медиумската блокада

Во денешната емисија „Аргумент плус“ на „Телевизија 24“ гостуваша пратеникот и лидер на Левица Димитар Апасиев. На самиот почеток на

Read more

Богевски: Левица го блокираше законот кој беше во штета на локалните медиуми

Став на Круме Богевски, Координатор на Левица – Сектор Политички систем Уште во ноември со 1.300 амандмани „Левица“ ја блокираше

Read more

Левица: Продолжува тоталитарниот однос на власта кон медиумските работници

Реакција на Политичката Партија Левица Министерот за економија Крешник Бектеши, на вчерашната прес-конференција, по поставено прашање од новинарите, со несоодветен

Read more

Левица бара објавување на медиумите и НВО кои профитирале 67 милиони долари за про-американска пропаганда

Реакција на Левица – Сектор Надворешна политика Иако години наназад во државата постојано се зборува за руско и кинеско влијание

Read more

Ковачевски ја нападна Левица бидејќи го блокира поткупот на медиумите

Новинарските здруженија повеќе од шест месеци предупредуваат дека измените во Законот за аудио и аудиовизуелните медиумски услуги, значат озаконување на

Read more

Со 1 300 амандмани – Левица блокира поткуп на медиумите

Соопштение на Политичката партија Левица Левица нема да дозволи власта да ги корумпира медиумите и да ги троши државните пари

Read more

„Нова Македонија“ – Прв македонски весник по историското заседание на АСНОМ

Во мугрите на 29 октомври 1944 година, во малото село Горно Врановци, Титоввелешко, се појави првиот број на весникот „Нова

Read more