Да се исчисти бугарскиот крлеж од македонското ткиво

Матица на иселеници од Македонија на социјалните мрежи го објави следниот пост: Македонското друштво “Илинден“-Тирана со остра осуда за донацијата

Read more

Емил Ниами: ЛДП без никакво искуство во лингвистиката бара промена на топоними

Пишува: Емил Ниами – македонски лингвист и славист, Доктор на науки по Филологија Денес од медиумите дознав дека претставници на

Read more

Симонов: Либералите имаат супер моќ секогаш да бидат на погрешната страна

Фејсбук статус на Александар Симонов, Координатор на Левица – Сектор Надворешна политика Либералната интелектуала која целосно си го поддржаа и

Read more

Крмов: ДУИ работи на интегрирање на Албанците со Албанија и Косово, наместо на интегрирање со Македонците во Македонија

На вечерашното гостување на Канал 5 во „Само Вистина”, пратеникот на Левица, Борислав Крмов даде одговор на прашањето во однос

Read more

(Видео) “Смрт на фашизмот, слобода на народот”: Вака започна првиот училишен час на македонски јазик на денешен ден 1943 година

На 17 септември 1943 година во селото Подвис, Кичевско, почнало да работи првото училиште на македонски јазик. Зградата на училиштето,

Read more

Преку недејствување СДСМ и ДУИ се соучесници во оправувањето на бугарските фашистички злосторства

Изминатиов период во Македонија започна агресивна бугарска пропаганда како во најмрачните дениви од деветнаесетиот век или од периодот на Втората

Read more

К. П. Мисирков: Како Македонец јас се чувствувам во Бугарија како во туѓина

Крсте Петков Мисирков, роден во Постол, Егејска Македонија, на 18 ноември 1874, починал во Софија, 26 јули 1926. Тој е

Read more

Камиказа: Татко ми од Егејска Македонија на 95 години ми рече да ви ги поставам овие прашања

Фејсбук статус на Петар Георгиевски Камиказа – музичар и поранешен кандидат за градоначалник на Град Скопје Татко ми, кој е

Read more

СДСМ и ДУИ се надвор од реалноста

Фејсбук статус на Марко Петровски – член на Црвена Младина Гледам по твитер како про-владини ботови се обидуваат дебаклите на

Read more

Исмаил: Зошто научните работници во реакцијата за македонскиот јазик користат „Северна“

Фејсбук статус на Реџеп Исмаил (Хактан) – член на президиумот на Левица Зошто „научните работници“ од МАНУ, Филолошкиот факултет „Блаже

Read more

ДПМ: Нашиот јазик не е дијалект, ние создаваме на македонски јазик

Соопштение на Друштвото на писатели на Македонија (ДПМ) Наша основна алатка е јазикот и тој за нас, како што со

Read more