Славко Јаневски – 103 години од раѓањето на македонскиот писател

Денес се навршуваат 103 години од раѓањето на истакнатиот македонски раскажувач, романописец, поет, филмски сценарист, есеист, сликар и општественик, Славко

Read more

Грчки медиуми го негираат македонскиот јазик – Владата на СДСМ и ДУИ молчи

Грчкиот весник Неа Флорина објавува дека Грција со договорот од Нивици прифатила постоење на македонски јазик, но само во границите

Read more

Протест на Златна зора во Грција против центарот за македонски јазик

Во одбрана на нашата Македонија! – Гласеше повикот на фашистичката партија во Грција Златна зора која вчера протестираше во Лерин

Read more

На денешен ден 1945 година грчките власти осудија 61 Македонец зошто децата ги учеле македонски јазик

Грчките власти, на 15 декември 1945 година, во костурското село Нестрам, во Егејска Македонија, изведоа пред суд 61 Македонец, со

Read more

Крајевски: Буржоазијата го брани македонскиот јазик само кога е загрозен нејзиниот профит

Фејсбук статус на Јован Крајевски – член на Президиумот на Левица Кога уште пред 5 години беше најавен, а потоа

Read more

Да се исчисти бугарскиот крлеж од македонското ткиво

Матица на иселеници од Македонија на социјалните мрежи го објави следниот пост: Македонското друштво “Илинден“-Тирана со остра осуда за донацијата

Read more

Емил Ниами: ЛДП без никакво искуство во лингвистиката бара промена на топоними

Пишува: Емил Ниами – македонски лингвист и славист, Доктор на науки по Филологија Денес од медиумите дознав дека претставници на

Read more

Симонов: Либералите имаат супер моќ секогаш да бидат на погрешната страна

Фејсбук статус на Александар Симонов, Координатор на Левица – Сектор Надворешна политика Либералната интелектуала која целосно си го поддржаа и

Read more

Крмов: ДУИ работи на интегрирање на Албанците со Албанија и Косово, наместо на интегрирање со Македонците во Македонија

На вечерашното гостување на Канал 5 во „Само Вистина”, пратеникот на Левица, Борислав Крмов даде одговор на прашањето во однос

Read more

(Видео) “Смрт на фашизмот, слобода на народот”: Вака започна првиот училишен час на македонски јазик на денешен ден 1943 година

На 17 септември 1943 година во селото Подвис, Кичевско, почнало да работи првото училиште на македонски јазик. Зградата на училиштето,

Read more

Преку недејствување СДСМ и ДУИ се соучесници во оправувањето на бугарските фашистички злосторства

Изминатиов период во Македонија започна агресивна бугарска пропаганда како во најмрачните дениви од деветнаесетиот век или од периодот на Втората

Read more