ФК Брегалница – Делчево нема повеќе да настапува и тоа за 100 годишнината од своето постоење

Реакција на ЛО Левица Делчево ФК Брегалница повеќе нема да може да настапува за Трета Лига Исток и тоа за

Read more

Бугарите купија фудбалски клуб во Македонија!

Виктор Стојанов откри дека тимот е од Третата лига, а идната сезона ќе се вика „Јунак“ Намерно нема да го

Read more

Функционирањето на спортските субјекти зависи од самоволието на федерациите и МОК

Пишува Наташа Стефановска – Координатор на Левица – Сектор спорт Во македонскиот спорт федерациите и здруженијата делуваат автономно и од

Read more

Кираџиева за суспензијата на Ристовски: МОК не е суд и нема ингеренции да дава суспензии

Дисциплинската комисија при Олимпискиот комитет на Македонија по пријава поведе постапка против македонскиот голман Борко Ристовски за коментар кој незиниот

Read more

(Видео интервју) Персида Отовиќ-Стојановска и Наташа Стефановска: Македонија нема стратегија за спортот

Македонскиот спорт стихијно се развива без државна стратегија, сметаат адвокатките Персида Отовиќ – Стојановска и Наташа Стефановска, кои своевремено беа

Read more

Таеквондистите од клубот “Хулк Академи” бараат правда и рамноправен третман од федерацијата

Соопштение на Левица – Сектор спорт Неодамна, нашиот стручен тим оствари средба со тренерите и основачи на ТК „Хулк академи“

Read more

Историскиот фудбалски натпревар помеѓу Македонија и Левски во време на бугарската фашистичка окупација

Објавено од Левица – Сектор спорт Во 1942 година, за време на Втората светска војна, во окупирана Македонија од бугарскиот

Read more

Со искрена намера се борев за македонскиот идентитет – гордо да го веам македонското знаме низ целиот свет

Интервју со кајакарот Атанас Николовски                 Атанас Николовски е познат во јавноста како нашиот науспешен кајакар. Тој беше дел од

Read more

(Видео) Левица: Непотизам и политичко влијание е неприфатливо во спортот

Реакција на Политичката партија Левица Ангела и Деана Прилепчански како млади и талентирани спортистки во уметничко лизгање, од минатата година,

Read more