Личните карти ќе се подигаат во месно надлежните полициски станици

Од понеделник ќе се воведе нов систем за издавање на личните карти, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). Имено, од

Read more

На два месеци пред изборите, власта не знае што да им прави на гласачите без документи

На околу два месеци пред избори, властите допрва ќе носат решение како ќе гласаат на изборите над 100.000 граѓани кои

Read more

100.000 луѓе ќе останат без право на глас, дециден е министерот Тошковски

Министерот за внатрешни работи во техничката влада, Панче Тошковски во гостувањето на утринската емисија на „Слободен печат“ апелира до Собранието

Read more

Апасиев: Спасовски со илегален Правилник воведе „Северна” во лични карти и на ист начин Тошковски може да ја укине!

На вчерашната собраниска седница, претседателот на Левица, Димитар Апасиев истакна дека, додека бил министер Спасовски, на неуставен начин, преку носење

Read more

Мојсоска: Левица е единствената партија која се бореше и спречи внесување етничка припадност во личните карти

Ќе се навратам на уште еден случај каде што раководството на ДПМНЕ не изневери. Кога се носеше воведувањето на етничка

Read more

ЛДП е главен соучесник на Власта во аферата за “Личните карти”

Помошникот министер за информатика и телекомуникации во МВР Марјан Здравковски е човекот кој има директни ингеренции во смената на софтверот

Read more

Мојсоска: Екстремистичка партија како Беса во Европа не би се ни формирала

Статус на Јована Мојсоска, член на Президиум на Левица. За екстремизам говори генерален секретар на партијата Беса, која во самото

Read more

Левица: Неиздавањето на лични карти е директна вина на СДС и БЕСА

Изминатите неколку години Министерството за внатрешни работи постојано е во состојба на безредие, законските обврски им заостануваат а бирократските должности

Read more

Исмаил до Мицковски: Не нè делете дополнително – по националност сите сме Македонци

Статус на Реџеп Исмаил – Хактан, член на Президиум на Левица „Јас сакам во мојата лична карта да ми стои

Read more

Проф. д–р Цуцуловски: Тефтерот, наречен „Устав“, повторно ќе се отварал

Статус на Проф. д–р Љубомир Цуцуловски. „Згаснување. Тефтерот, наречен „Устав“, повторно ќе се отварал. Тоа го најави Али Ахмети. Вчера беше

Read more