(Видео) Функционерите со 78 % зголемување на плати не гласаа за зголемување на додатокот на лица со попреченост

Прес-конференција на нашиот член на Централниот Комитет, Катерина ЈОВАНОВСКА за одбиените предлог-закони на Левица за лицата со попреченост „Пратениците на

Read more

По иницијатива на Левица – Дневен центар за лицата со попреченост

Обраќање на Катерина Јовановска, советничка група на Левица во Град Скопје: ,,Лицата со попреченост се соочуваат со низа предизвици во

Read more

(Видео) Крмов: Власта против предлогот за зголемување на додатоците за лицата со попреченост

Говор на пратеникот Борислав Крмов за предлогот на Левица за зголемување на додатоците за лицата со попреченост: “На 7 јуни

Read more

Крмов: Владејачкото мнозинство ги одби предлог-законите поднесени од Левица за лицата со попреченост

Откако Владата на СДСМ и ДУИ вчера одбија да прифатат автентично толкување на Законот за платите со што овозможија покачувањето

Read more

Левица: Децата со попреченост и понатаму без образовни асистенти

Реакција на Политичката партија Левица Обезбедувањето образовна асистенција во средните училишта остана заглавена во новиот Закон за средно образование, кој

Read more

Левица: Лицата со попреченост повторно најавуваат протест пред Влада

Реакција на Левица – Социјален сектор Лицата со посебни потреби иритирани од незаинтересираноста на Владата за нивните проблеми, повторно излегуваат

Read more

Наместо државата, родителите сами ќе ги плаќаат образованите асистенти за средношколците со попреченост

Средношколците со атипичен развој кои се школуваат во редовни училишта и оваа учебна година извисија и остнаа без образовни асистенти.

Read more

Левица: МТСП повторно ги заборави лицата со попреченост

Реакција на политичката партија Левица По точно една година откако поранешната министерка за труд и социјална политика Шахпаска им вети

Read more

Не стивнуваат реакциите по одбиениот предлог на Левица за лицата со попреченост

Коалицијата „Менуваме“ бара покачување на додатокот за попреченост за 20 проценти и тоа согласно растот на бруто платата. Ова како реакција доаѓа

Read more

Реакциите не стивнуваат – мнозинството пратеници не го изгласаа предлогот на Левица за покачување на додатоците за лицата со попреченост

Коалицијата „Менуваме“ бара покачување на додатокот за попреченост за 20 проценти и тоа согласно растот на бруто платата. Ова како

Read more

(Видео) СДСМ и ДУИ гласаа против зголемување на паричниот додаток за децата со попреченост

Соопштение на политичката партија Левица. На денешната 69-та седница на Собранието на Република Македонија, на дневен ред беше предлогот за

Read more