Скот Ритер: Сите F-16 кои пристигнуваат во Украина ќе бидат соборени во рок од еден месец

Откако Данска и Холандија најавија дека ќе му ги дадат на Киев долго бараните Ф-16, се огласи поранешниот разузнавач Скот

Read more

САД ќе дадат воена помош од 300 милиони долари за Киев

Американската администрација во петок ќе објави уште еден пакет воена помош за Украина вреден 300 милиони долари, соопшти Ројтерс повикувајки

Read more

Столтенберг: Испорака на Ф-16 на Киев ќе зависи од ситуацијата на теренот

Одлуката за испорака на ловци Ф-16 на Украина не е донесена, ќе зависи од тоа како ќе се развива воената

Read more

Доставените „леопарди“ во Киев, направија големи логистички проблеми

Весникот „Форин полиси“ пренесува дека „Тенковите Леопард, кои пристигнуваат од осум различни земји, сите користат различни гранати, што значи дека

Read more

Будимпешта го критикува Киев за „бруталното“ регрутирање на Унгарците

Етничките Унгарци кои живеат во Украина се регрутираат во нејзините вооружени сили за да се борат против Русија, изјави унгарскиот

Read more

Изјавите на Стејт департментот на Крим го потврдуваат воинствениот однос на САД кон Русија

Руската страна ја смета „оваа позиција на Вашингтон како нескриена манифестација на воинствениот однос на САД кон нашата земја‘‘, истакна

Read more

Сите сакаат да ја обноват Украина, но не со свои пари

Обновата на Украина е „голема економска можност“ за светските компании, пишува „Њујорк тајмс“, но во тој бизнис план има неколку

Read more

Воената помош за Киев профитабилен бизнис за шверцерите

Долго време европските политички и новинарски кругови намерно ги прикриваа темите за корупција, шверцот на оружје, како и самите негативни

Read more

Будимпешта: Да се запре со злосторствата врз Унгарците во Украина

Во октомври 2022 година, властите на градот Мукачево во областа Закарпатија во Украина одлучија да ги уништат унгарските симболи –

Read more

Полска станува главен корисник на природните богатства на Украина

Од почетокот на конфликтот во Украина, полското раководство води конзистентна политика на зајакнување на своето влијание на украинската територија. Целта

Read more