САД ќе дадат воена помош од 300 милиони долари за Киев

Американската администрација во петок ќе објави уште еден пакет воена помош за Украина вреден 300 милиони долари, соопшти Ројтерс повикувајки се на анонимни извори.

Пакетот се очекува да вклучува Ракети за водени повеќекратни лансирања (GMLRS) за фрлачи на HIMARS и муниција за други видови оружје. Тие ќе бидат извлечени од касата на Пентагон.

Во исто време, извори за агенцијата изјавија дека најавата може да биде објавена следната недела.

Севкупно, Соединетите Американски Држави посветија околу 37 милијарди долари воена помош за Украина од почетокот на руската специјална воена операција во земјата. Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и други руски официјални лица постојано ја забележуваат опасноста од ширење на оружјето што се испорачува во други региони. Рускиот амбасадор во САД Анатолиј Антонов предупреди дека западната милитаризација на Украина директно ја загрозува европската и глобалната безбедност.