Наместо Македонци, Ескобар не’ нарече православни од Северна Македонија

Заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар во ексклузивното интервју насловено „Видувањата за Западен

Read more

Моника Зајкова од ЛДП е првиот предавник кој јавно кажа дека ќе гласа за бугаризација на Македонија

Двајцата пратеници од ЛДП, Моника Зајкова и Боби Мојсовски, се со ист став – францускиот предлог ќе се разгледува на

Read more

Макрон нè нарече „Северномакедонци“, а Османи ѝ се заблагодари на Франција

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, чија земја претседава со ЕУ до крајот на месецов, се надева дека сѐ уште е

Read more

Не дојдоа да се извинат за злоделата, туку за да ги величат злосторниците

Фејсбук статус на Саше Јанчев, член на Централен Комитет на Левица и Советник од Левица во Општина Гевгелија. Не дојдоа

Read more

Османи: Од решението со Бугарија ќе има незадоволни

Вчерашната прес-конференција на Министерот Османи беше одбележана со најавата дека постои документ кој Македонија е спремна да го прифати по

Read more

Османи крие што се е прифатено во преговорите со Бугарија

На денешната прес-конференција во Скопје, Министерот за надворешни работи Бујар Османи, соопшти дека постои одреден документ кој Владата веќе го

Read more

Левица: Животниот стандард опаѓа Владата купува оружје

Реакција на Политичката партија Левица. Две години по вклучување на Македонија во воената алијанса, штетата по државниот буџет е веќе

Read more

(Видео) Мојсоска: Преговорите со Бугарија се бесмислен процес

Јована Мојсоска, Генералниот секретар на Левица, во дебатната емисија „Само вистина“ имаше свое излагање кое се однесува на преговорите помеѓу

Read more

Чии пописни желби ќе исполнува џубоксот на Симовски

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски минатата недела изјави дека во наредниот период тој ќе биде државен непријател

Read more

Левица: Ковачевски потврди дека промената на Уставот ќе стане дел од преговарачката рамка

Реакција на Политичката партија Левица. После состанокот помеѓу премиерите на Македонија и Бугарија на безбедносната Конференција во Минхен, Кирил Петков

Read more