Ванковска: Залулани во сонот за Европа неранимајковци ја распродаваат Македонија

Во колумна за Нова Македонија, насловена „Зошто е важен македонскиот национализам“ професорката Билјана Ванковска го споредува национализмот во европските држави

Read more

Левица: ЕУ потврди – Внесувањето на Бугарите во Уставот не е последно барање

Реакција на Левица – Сектор за надворешна политика Лагите на СДСМ и ДУИ дека по уставните измени Македонија без пречки

Read more

Симонов: Внесувањето на Бугарите во Уставот отвора нова пандорина кутија на „европскиот пат“

Кординаторот на Секторот за Надворешна политика на Левица Александар Симонов во интервју за порталот интервју.мк беше запрашан за ставот на

Read more

Тамара Јованов: Да бевме деца, уцените на ЕУ ќе ги наречевме булинг

Став на Тамара Јованов – Апасиева – Професорката на Економскиот факултет на Универзитетот „Гоце Делчев“ – во Штип, по однос

Read more

Симонов: Со ЕУ и НАТО заглавивме во блато

На порталот интервју.мк беше објавено интервју со Кординаторот на Секторот за Надворешна политика на Левица – Александар Симонов, во кое

Read more

Дејвид Гир: Внесувањето на Бугарите во Уставот нема да биде последното барање од ЕУ

Евроамбасадорот во земјава Дејвид Гир вечерва во интервју за „Топ тема“ на ТВ Телма вели дека уставните измени нема да

Read more

Левица: Добрососедски договори – Бугарски ќор-сокак на европскиот пат

Реакција на Политичката партија Левица Плодовите од штетниот добрососедски договор потпишан од Владите на СДСМ и ГЕРБ ги потврдија предупредувањата

Read more

Поддршката кон ЕУ во слободен пад – 80% од Македонците против уставни измени

Нивото на доверба на македонските граѓани во Европската Унија е на рекордно ниско ниво, покажува Анализата на јавното мислење за

Read more

Односот на ЕУ кон Македонија е нефер, надмен и уценуваччи сметаат 65% од граѓаните

Однесувањето на ЕУ како фер, пријателско и коректно кон Македонија го сметаат само 17 отсто од испитаниците, а 65 отсто

Read more

ЕУ бара Македонија да воведе визи за Косово – Османи е на потег

Европската унија бара од Македонија да воведе визи за граѓаните на Косово. Оваа барање кое власта на ДУИ И СДСМ

Read more

Левица: ЕУ води деструктивни политики кон земјите од Западен Балкан

Реакција на Левица – Сектор Надворешна политика Слаткоречивите приказни за остварување на „европскиот сон” не даваат ниту приближно од очекуваните

Read more