Јанчев: Рудник на смртта над Иловица и Штука нема да има

“Ви се обраќам од атерот на село Иловица, од иловичката брана, над кои демнее опасност од отварање на рудникот на

Read more

Или политичките партии ќе понудат писмени гаранции или, пак, ќе бидат казнети на избори

Граѓанската иницијатива Спас за струмичката котлина објави проглас, со кој бара политичка поддршка од политичките партии во пресрет на парламентарните

Read more

Токарев: Арбитражниот суд се користи за заплашување на јавноста од страна на концесионерот

Арбитражниот суд да не се користи како закана, порачуваат правниците. Правникот Влатко Токарев, кој магистрирал деловно и инвестициско право на

Read more

Едногласна порака на народот: Не за рудниците на смртта

Соопштение на Политичката Партија Левица Денеска, југоистокот на Република Македонија заедно со народот од сите делови на државата, едногласно и

Read more

Црвена Младина: Пустинска држава

Македонија од планинска држава со разнолика шума и вегетација е на пат да стане сушна пустина со голи планини. Имено

Read more

Колемишевски додека сади дрва ги застапува Еуромакс против активистите од Здрава Котлина

Откако заменик-министерот за економија вчера на својот фејсбук профил објави дека се откажал од патните трошоци за да засади три

Read more

Наместо конечна одлука за Иловица-Штука, Владата си постира слики од Њујорк

Вчера, среда 25 септември, истече рокот за конечна одлука за рудникот на смртта Иловица-Штука. Откако Владата донесе одлука на 4

Read more

Здрава Котлина: Рокот истекува за два дена, концесијата мора да биде одземена

Од иницијативата „Здрава Котлина” кои се бореа против отворањето на рудникот Иловица-Штука, на својот фејсбук профил објавија дека на 25-ти

Read more

Младите на Штука: Утре мора да биде одземена концесијата на Еуромакс

Соопштение на иницијативата „Младите на Штука-Иловица против рудникот”. Почитувани, утре е денот кој го чекаме за одлука, доста ни беа

Read more

Здрава Котлина: Блокадите ќе се интензивираат!

Соопштение на иницијативата „Здрава Котлина” по повод вчерашната седница на Владата. “Владата на Република Македонија на денешната 141 седница донесе

Read more