„Трикафта“ e обезбедена само за осум пациенти – останатите триесетина ќе почекаат

Законските измени за олеснет пристап до терапија за ретки болести веќе се во собраниска процедура. Во меѓувреме, пациентите со цистична

Read more

Кираџиева: Душмани на народот – додека се ценкаат која партија да го земе Министерство за здравство народот умира

Членови на политичката партија Левица денес беа дел од мирниот протест пред Владата на Република Македонија каде се собраа граѓаните

Read more

Министерот Сали не знае дека системот на Фондот за здравствено осигурување не работи веќе трети ден

Министерот за здравство Беким Сали не даде никакво објаснување за системот на Фондот за здравствено осигурување кој веќе трет ден

Read more

Богевски: Здравството тоне – буџетот расте министрите се трампаат

Пишува: Круме Богевски – член на Советот во Општина Кавадарци при политичката партија Левица Здравство добива нов министер, само така,

Read more

17 модуларни болници оставени да пропаѓаат – Државата нема план што да прави со нив

Едни прокапуваат, други фаќаат пајажини а само мал број се во функција на пациентите. Ваква е моменталната состојба на модуларните

Read more

Уште еден крик на болните од цистична фиброза: Господа празниците минуваат, немаме време за чекање! Лекот кога?

„Господа, празниците минуваат, а ние пациентите со цистична фиброза немаме време за чекање. Лекот трикафта кога?“. Игор Пехчевски од Берово

Read more

Министерот Сали вработува блиски луѓе, а здравствениот систем пропаѓа

Реакција на Политичката партија Левица Продолжуваат унапредувањата на лица блиски до власта, без јавен оглас, овојпат во режија на министерот

Read more

Апасиев до Сали: Шовинисту, здравјето е политичко, а не етничко прашање

Поранешниот претседател на огранокот на општина Чаир на движењето „Беса“ и бивш организациски секретар на партијата „Алтернатива“ кој беше кандидат

Read more

Ленка: Министерот Сали глуми жртва од албанофобија додека пациентите со Чистична фиброза се жртви на неговата неодговорност

Објава на ДСП Ленка Ужас и изживување со човечки судбини е третманот кој го добиваат лицата со цистична фиброза од

Read more

Левица: Буџетот за превенција од ХИВ вирусот не сме да биде намален

Реакција на Левица – Здравствен сектор Денес се одбележува Светскиот ден за борба против СИДA. Секторот за здравство при политичката

Read more

Левица: МВР, дигестивна хирургија и КАРИЛ ги матат околностите при смртта на пациент

Реакција на Левица – Здравствен сектор Левица остро jа осудува Kлиниката за дигестивна хирургија којашто во соработка со КАРИЛ и

Read more