Владата го поддржува вработувањето по етничка основа предложено од Алити

Во државните институции и министерствата почнаа подготовките за усогласување на вработувањата по етничка линија откако министерот за информатичко општество и

Read more

Левица: ДУИ со политички инженеринг ја гуши државата со вработувања покрај резултатите од наместениот попис

Реакција на Политичката партија Левица Со злоупотреба и погрешно толкување на резултатите од фингираниот попис, Министерството за информатичко општество и

Read more

(Видео) Статистиката е прецизна работа или сепак не

Непосредно пред донесувањето на контроверзниот Закон за попис, предводникот на „статистичката операција“ Апостол Симовски, во интервју на Телевизија 24 ја

Read more

(Видео) Апасиев: Секогаш кога СДС е на власт се случува косовизација на Македонија

Димитар Апасиев обвини дека секогаш кога СДСМ е на власт, во Македонија се случува демогравски инженеринг, кој тој го нарече

Read more

(Видео) Апасиев: Одбран е комбинираниот модел за попис дека најлесно се манипулира

Во интервјуто на емисијата Јади Бурек, лидерот на Левица Димитар Апасиев, зборуваше за пописниот фалсификат во Македонија, спроведен од актуелната

Read more

(Видео) Апасиев: Се спроведува процес на демакедонизација на Македонија

Пратеникот во Собранието на Република Македонија и лидер на Левица, Димитар Апасиев вчера гостуваше во емисијата Јади Бурек на телевизија

Read more

Мојсоска: Податоците од пописот се фрапантни и жалостни

Во вчерашната дебата на емисијата ‚‚Само Вистина‘‘, генералниот секретар и член на Президиумот на Политичката партија Левица, Јована Мојсоска во

Read more

Додека етникумот е предуслов за вработување нема да имаме нормален попис

Фејсбук статус на Саше Јанчев – Советник од Левица во Општина Гевгелија. Во Македонија нема да има нормален попис се

Read more

„Попис“ за отпис, без пропис, со врзан потпис

Пишува Александар Симонов, координатор на Левица – Сектор Надворешна политика. Минатата година во септември месец без соодветна регулатива, методологија и

Read more

Кирјаковски: Пописот создава вештачка проекција на населението

Пописот иако втора недела е во тек, отпорот кон статистичката операција се повеќе расте. Покрај традиционалното бојкотирање и не отворањето

Read more