ММФ: Руската економија непрекинато расте во време на санкции

Руската економија се наоѓа во многу подобра состојба од очекуваното по воведувањето на санкциите од страна на земјите од колективниот

Read more

Апасиев: 300 милиони евра годишно за НАТО и после нема за градинки и амбуланти – Е па нема

Пратеникот и лидер на Левица, Димитар Апасиев во свој стил на социјалните мрежи постави прашање: како тоа во државата нема

Read more

Институциите против народот – Народната Банка заштитник на Стопанска Банка – АД Скопје

Текст објавен од Координативното тело за преземање активности за остварување на правата од приоритетните акции на Стопанска Банка – АД

Read more

Во Македонија има предиспозиции да се прогласи банкрот

Фејсбук статус на Горан Лазаревски Денес во Шри Ланка толпа гладни луѓе ја заземаа претседателската палата, додека Претседателот е во

Read more

Одговорот на Бесими за инфлацијата е осиромашување на граѓаните, одврзани раце за газдите и десничарска економска политика

Реакција на Политичката Партија Левица Според Министерот за финансии Фатмир Бесими, за надминување на инфлаторната криза, во негови зборови –

Read more

Левица: Бесими со ребалансот проектира 7% инфлација која веќе достигна 12%

Реакција на Политичката партија Левица Министерствата на Владата за време на економска и енергетска криза, непосредно пред прехранбена криза која

Read more

Во време на криза, патните трошоци на пратениците мора да се скратат

Адвокатот Глигор Ќатоски од иницијативата „Доста е“, реагираше на својот фејсбук профил во однос на енормните суми на патните трошоци

Read more

Бизнис династиите кои имаа корист од нацистите

Во својата нова книга „Нацистички милијардери“, Дејвид де Јонг ја истражува проклетата историја на компаниите кои одбиле да ја испитаат

Read more

Со ребалансот на буџетот повисоки расходи, повисок дефицит и инфлација, а пониски инвестиции и економски раст

Реакција на политичката партија Левица Како никогаш до сега, неспособноста на Владата се одразува со ребалансот на Буџетот на Република

Read more

Левица: Власта троши 750 милиони евра во туѓи енергетски проекти

Реакција на Политичката партија Левица Премиерот Ковачевски вчера од Грција повторно го промовира гасниот терминал во Александрополус, за кој најави

Read more

И во оваа криза олигархијата профитира за сметка на работникот

Фејсбук статус на Јован Крајевски, Координатор на Левица – Сектор политичка економија. Економската криза не нè засега сите на ист

Read more