Ексклузивно – Денис Пушилин „Припадниците на Азов ги чека воен трибунал во Мариупол“

Пишува: Дарко Тодоровски – Магистер по меѓународни односи и воен аналитичар За прв пат после Нинбершкиот процес Светот ќе биде

Read more

Зеленски потврди евакуација на војниците од опколената централа Азовстал

Украинскиот претседател Владимир Зеленски во своето видео обраќање потврди дека започнала евакуација на националните трупи од фабриката за производство на

Read more

Пушилин: Мариупол го чека голема и сериозна програма за обнова

Пишува: Дарко Тодоровски–Магистер по меѓународни односи и воен аналитичар Мариупол оживува и животот полека се враќа во мирна насока. Страдањата

Read more

Битката за Донбас ќе го реши исходот на војната во Украина

Пишува: Дарко Тодоровски – Магистер по меѓународни односи и воен аналитичар Војната во Украина е најголемата војна во Европа после

Read more

Денис Пушилин, лидерот на Доњецк – „Донбас никогаш повеќе нема да биде дел од Украина“

Од Доњецк пишува: Дарко Тодоровски – Магистер по меѓународни односи и воен аналитичар. Според Денис Пушилин, лидерот на Доњецката Народна

Read more

Масакр над цивилното население во Доњецк по гранатирањето на центарот на градот извршено од страна на украинските воени сили! (Видео)

Објавени се снимки и фотографии од центарот на Доњецк, каде во ракетен напад на украинските сили загинаа повеќе од 20

Read more