Западот го покажа своето „вистинско русофобично лице“

Интервју на министерот за надворешни работи Сергеј Лавров за списанието The International Affairs Вашингтон и Брисел отворено започнаа хибридна војна

Read more

Изјавите на Стејт департментот на Крим го потврдуваат воинствениот однос на САД кон Русија

Руската страна ја смета „оваа позиција на Вашингтон како нескриена манифестација на воинствениот однос на САД кон нашата земја‘‘, истакна

Read more

Во Мај од 1971 година, Никсон испрати 10 000 трупи да ги сузбие антивоените протести

Мајските протести од 1971 година беа низа на големи демонстрации против вклученоста на САД во војната во Виетнам. Се случија

Read more

Кремљ ги предупредува другите држави да не се мешаат во Специјалната воена операција во Украина

Москва е подготвена најодлучно да одговори, доколку некоја страна се осмели да се меша во Руската специјална воена операција во

Read more

Захарова: Испраќањето платеници и борбени авиони во Украина ќе предизвика катастрофа

Според руското МНР, испраќањето платеници и воени авиони од страна на земјите од Западот во Украина ќе предизвика катастрофален развој

Read more

(Видео) Кина до САД: Кој си игра со оган, ќе се изгори

Портпаролот на кинеското Министерство за одбрана отворено изјави дека е време Тајван да се врати каде што припаѓа. Тој директно

Read more

Кина со порака до САД: Не го ’бутајте носот’ во внатрешните работи на Кина за Хонг Конг

Кина го предупреди претседателот на САД, Доналд Трамп, за неговиот обид да покрене паника и узбуна со пренесување на Твитер

Read more