Навршија 80 години од депортацијата на македонските Евреи од Битола во Треблинка

Објава на „Сојуз на Борците од НОАВМ 1941 – 1945 и граѓаните продолжувачи“ – Битола По повод 80 години од

Read more

Адвокатот Рауфи кој ги бранеше терористите од Диво Насеље го брани основачот на „Ванчо Михајлов“

На прашањето дали се чувствува како ксенофоб со тоа што на интерент страницата на здружението се објавуваат содржини и коментари

Read more

Левица: Избрусени зборовите „бугарскиот фашистички окупатор“ од споменикот на богомилската епопеја

Реакција на Левица ЛО – Прилеп Оштетен е споменикот на Февруарскиот Поход-Богомилската Епопеја, што претставува еден голем историски настан за

Read more

Левица поднесе иницијатива за забрана на фашистичкиот центар „Ванчо Михајлов“

Соопштение на Политичката партија Левица Епидемијата на неофашистички здруженија што никнуваат на територијата на Македонија под покровителство на пробугарските СДС

Read more

(Фото) Како течеле подготовките за свикувањето на АСНОМ?

На планината Козјак, пред 78 години се собрале делегатите претставници на македонскиот народ, избрани на конференции по единиците и органите

Read more

Литовски објави партизанско сведоштво од бугарските фашистички злосторства

Александар Литовски е поранешен член во Заедничката историска комисија на Македонија и Бугарија кој своевремено си даде оставка од истата,

Read more

Во еднострана декларација на Бугарија не се признава македонскиот јазик

БНТ соопшти детали од едностраната декларација на Бугарија, согласно која тие не го признаваат македонскиот јазик. Бугарското Министерство за надворешни

Read more

„АСНОМ живее“ – е главната парола на денешниот протест против бугаризација на Македонија

Протестите против бугаризација на Македонија чија цел е да се одбие „францускиот предлог“ согласно кој интегрирањето во ЕУ за Македонците

Read more

На денешен ден започна бугарската фашистичка окупација врз Македонија

На 18 април 1941 година, со одборение на Хитлеровата врховна команда, единиците на Петтата бугарска армија, со Шестата и со

Read more

Не дојдоа да се извинат за злоделата, туку за да ги величат злосторниците

Фејсбук статус на Саше Јанчев, член на Централен Комитет на Левица и Советник од Левица во Општина Гевгелија. Не дојдоа

Read more

(Видео) 80 години од бунтот на велешките гимназијалци

Денеска, по повод годишнината од бунтот на храбрите велешки гимназијалци против бугарските окупаторски сили, во велешката Гимназија „Кочо Рацин“ се

Read more