Русите со трофеј: заробија британската ракета „Сторм шедоу “ (видео)

Руската армија извлече речиси неоштетена британска крстосувачка ракета „Сторм шедоу “ од линијата на фронтот, изјави Дмитриј Рогозин, началник на

Read more

Гордоста на Британија, носачот на авиони „Принцот од Велс“ се користи за резервни делови

„Принцот од Велс“, еден од двата британски носачи на авиони, потрошил повеќе време на поправки отколку на пловење по морињата. Тоа

Read more

ЕУ на раскрст помеѓу интересите на САД и благосостојбата и мирот во Европа

На самиот почеток од Специјалната воена операција, која на крајот на февруари ја започна Руската Федерација во Украина, по двата

Read more

Русија воведе нови санкции за британските пратеници

Русија соопшти дека донела одлука за санкции против 154 членови на британскиот Парламент. Оваа реакција следува како резултат на политиките

Read more

(Видео) Асанж ќе биде екстрадиран во САД – Британија ја отфрли жалбата

Велика Британија ја отфрла жалбата на Асанж за одлуката за екстрадиција! Судот ја отфрли петицијата на коосновачот на Викиликс за

Read more

Империјалистичкиот суд на САД ќе му суди на Асанж, затоа што ги објави воените злосторства на нивната армија

Иако во јануари британската судијка Ванеса Барајтсер од Судот во Лондон пресуди дека Џулијан Асанж не треба да биде екстрадиран

Read more

На денешен ден Британија ги фрли првите напалм – бомби врз Егејска Македонија

На денешен ден, со авиони на британското воено воздухопловство, започна бомбардирањето на цели села и населби на Македонци со напалм,

Read more

Авганистан e доказ дека „хуманитарна интервенција“ е империјалистичка лага

Воениот пакт НАТО донесе одлука за повлекување од Авганистан после 20 годишната окупација на земјата која започна во 2001 година

Read more

ЕУ го блокира извозот на вакцини во Британија

ЕУ ги отфрла повиците на британската влада за доставување на вакцините против ковид-19, Астра Зенека, произведени во фабрика во Холандија,

Read more

Корона – опиум во рацете на западниот империјализам

Прашањето за потеклото на Корона вирусот останува неразрешено, но веќе некое време целиот пропаганден арсенал на Западните центри на моќ

Read more