Украинците ја ракетираа централната цивилна област во Севастопол

После грозоморниот теористички акт, каде 5 терористи, поврзани со исламистичките радикални групи кои се борат на страна на украинската армија,

Read more

Исмаил: Бомбашките напади не беа за Албанците, туку поради тоа што Милошевиќ не прифаќаше економски реформи

Што еден од најголемите живи ителектуалци на Албанија, Фатос Љубојна, ќе напише по повод бомбардирањето на НАТО врз Југославија: „…ги

Read more

25 години од „Милосрдниот ангел“, дали сè уште сакаш да бидеш Србин?

Пред точно 25 години, на 24 март 1999 година почна бомбардирањето на НАТО врз СР Југославија по наредба на тогашниот

Read more

НАТО да одговара за бомбардирањето на Југославија

Рускиот парламент упати апел од пленарната седница до Генералното собрание на ОН и до парламентарците од целиот свет по повод

Read more

Воената коалиција со Израел ја бомбардираше Сирија за време на пандемија

На видео-снимката објавена на Твитер се гледаат сириските противвоздушни системи како го бранат Дамаск од воздушното бомбардирање на Израел. Бомбардирањето

Read more

Сеќавање на убиените деца за време на НАТО-агресијата

За време на 78-дневната агресија на НАТО врз тогашна Југославија, беа убиени повеќе од 2000 луѓе, меѓу кои и 126

Read more

20 години од бомбардирањето на Југославија: дали конечно нè покорија?

23 март, 1999 година. Премиерот на Југославија, Момир Булатович, дава изјава пред народот. Застрашувачка и крајно збунувачка: државата е во

Read more

За сиријците или за воено-индстрискиот комплекс?

Кога станува збор за односот спрема „мислата“, единствено полошо од одбивноста спрема зголемувањето на познавањата и на мисловните капацитети (анти-интелектуализмот)

Read more